Urzekający Park Krajobrazowy Doliny Bobru. "Niesamowite formacje skalne, czysta rzeka i mnóstwo atrakcji"

Park Krajobrazowy Doliny Bobru to jeden z dwunastu parków na Dolnym Śląsku. Zachwyca dziką przyrodą i liczną zwierzyną. Jak stwierdził Michał Cessanis w Dzień Dobry TVN, to: "niesamowite formacje skalne, czysta rzeka i mnóstwo atrakcji dookoła".

Piękno parku krajobrazowego na Dolnym Śląsku

Park Krajobrazowy Doliny Bobru rozciąga się od Jeleniej Góry aż po Lwówek Śląski. Jego osią jest górska rzeka Bóbr, która tworzy wiele malowniczych rozlewisk i przełomów. To właśnie na tej rzece ponad 100 lat temu wybudowano najwyższą zaporę kamienną w Polsce.
- Zamek we Wleniu to jeden z lepszych punktów obserwacyjnych w dolinie rzeki Bóbr. Widać stąd nie tylko Karkonosze czy miasteczko Wleń, ale też samą rzekę, która była kiedyś szlakiem handlowym - stąd mnóstwo takich warowni wokół niej. Dziś natomiast jest tutaj mnóstwo szlaków turystycznych - powiedział Michał Cessanis w Dzień Dobry TVN.

Atrakcje w parku krajobrazowym

W parku można znaleźć wiele ciekawych atrakcji. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Radosław Bielecki, członek kabaretu Neo-Nówka. Z Nielestna jest bowiem jego żona. Poznali się w biurze nieruchomości - Joanna szukała dla niego mieszkania. Teraz wspólnie mieszkają na Dolnym Śląsku.
- Przez pandemię urwał mi się kontakt z ludźmi i tym, co kocham - sceną, miejscem, które daje mi energię do życia. Szukałem dla siebie zajęcia, żeby te endorfiny produkować i wystarczyło, że spojrzałem w kierunku rzeki - mówił Radosław Bielecki w naszym programie.
Wpadł wówczas na to, by pływać kajakami po rzece Bóbr. Twierdzi, że jest to niesamowita rozrywka, a podczas trasy można podziwiać wspaniałe widoki i mnóstwo zwierzyny - na całej długości rzeki mieszkają bobry, wydry, kaczki oraz żurawie. W wodzie pływają natomiast pstrągi i jesiotry, jednak obowiązuje tam zasada "złów i wypuść".
- Bóbr jest rekreacyjną rzeką, pod warunkiem, że nie jest to wiosna i nie ma roztopów . (...) Tu jest przepiękny park krajobrazowy. Płynie się w takim wąwozie skalnym. Po prawej i po lewej stronie skałki. Mija się w Leśni zamek - jeden chyba z najstarszych zamków murowanych z kamienia w Polsce. Tam mieszkała królowa Jadwiga - dodał członek kabaretu Neo-Nówka.
A co jeszcze można zobaczyć w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru? Sprawdźcie w naszym materiale.
Zobacz też:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Marek Zieliński
Pozostałe wiadomości