Podróże

Wyprawa do Ałtaju – co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca przyrodnicze i historyczne

Podróże

oxygen/Getty ImagesGóry Ałtaj

Góry Ałtaj znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, obecnie są również jednym z rezerwatów biosfery. Wybierając się tam, warto odpowiednio zaplanować swoją podróż, aby móc zobaczyć jak najwięcej niepowtarzalnych miejsc i na długo zapamiętać przepiękne widoki. Sprawdź, jakie atrakcje i ciekawe miejsca warto umieścić na swojej liście "do zobaczenia".

Gdzie znajduje się Ałtaj i co można w nim zobaczyć? Jeśli szukasz miejsca na wyciszenie się, potrzebujesz urlopu za granicą i nie chcesz więcej zwiedzać zatłoczonych europejskich miast, tylko bliżej przyjrzeć się naturze, Ałtaj, to jedno z lepszych rozwiązań dla ciebie. Podziwianie syberyjskiej przyrody i świeże powietrze pozwolą nie tylko wypocząć, ale również zdobyć nowe doświadczenia. W Republice Ałtaju, znajdującej się w rosyjskiej części gór, znajduje się założony w 1932 roku Rezerwat Ałtajski. Wizyta w nim gwarantuje niepowtarzalne widoki i krajobrazy, choć ze względu na ogromną powierzchnię nie sposób przespacerować się po jego całym terytorium. Poznaj najciekawsze miejsca Ałtaju.

Gdzie znajduje się Ałtaj?

Ałtaj położony jest na terytorium czterech państw – Rosji, Kazachstanu, Mongolii oraz Chin. Najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Republika Ałtaju, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Góry Ałtaj położone są w zachodniej Syberii.

Ałtaj – jak dzielą się góry?

Ze względu na swoje położenie i przynależność do czterech państw, góry Ałtaj zostały podzielone na 3 części. Pierwszą z nich jest Ałtaj właściwy, położony na pasmach północno-zachodnich. Najwyższym szczytem Ałtaju właściwego jest Biełucha (4506 m n.p.m.). Druga część to Ałtaj Mongolski, obejmujący środkowe pasma górskie. Jego najwyższym szczytem jest Chujten (4374 m n.p.m.). Trzecia część to z kolei Ałtaj Gobijski, do której zalicza się wszystkie górskie pasma wschodnie. Najwyższy szczyt Ałtaju Gobijskiego to Ich Bogd uul (3957 m n.p.m.).

Jak można zauważyć, Ałtaj został podzielony również ze względu na wysokość pasm górskich i znajdujących się na nich szczytów. Największą popularnością wśród obcokrajowców (ale również wśród tamtejszych mieszkańców) cieszy się Rosja, a dokładniej Republika Ałtaju.

Wyprawa do Ałtaju – co warto zobaczyć? Atrakcje i ciekawe miejsca

Wyprawa do Ałtaju związana jest z możliwością zobaczenia naprawdę wielu niepowtarzalnych miejsc, co czasem naprawdę utrudnia wybranie tylko kilku najważniejszych atrakcji. Na swojej liście miejsc do zobaczenia, warto umieścić przynajmniej po parę zabytków historycznych i przyrodniczych. Niektóre z nich będą wymagały pieszych wędrówek po górach, do innych z kolei można szybko dojechać samochodem. Co trzeba zobaczyć, przyjeżdżając do Republiki Ałtaju?

Jezioro Teleckie

Jezioro Teleckie znajduje się na terenie Rezerwatu Ałtajskiego. To naturalny zbiornik wodny, położony ponad 500 m n.p.m., do którego organizowane są specjalne wycieczki z przewodnikiem. W pobliskich miasteczkach i wioskach można kupić bilet na rajd wodny, dzięki któremu w ciągu kilku godzin jest możliwe opłynięcie całego jeziora. Podczas rajdu podziwia się piękne widoki i odpoczywa na łonie natury.

Szczyt Biełucha

Jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Ałtaju, a jednocześnie jedno z trudniej dostępnych. Żeby dostać się na sam szczyt góry, skąd można podziwiać krajobrazy w ich pełnej okazałości, trzeba poświęcić co najmniej 3 dni na wspinaczkę. Do podnóża góry można dojechać tylko przez okoliczne wsie. W niektórych z nich istnieje możliwość pozostawienia samochodu w schronisku turystycznym. Następnie pozostaje jedynie możliwość pieszej wędrówki.

Petroglify w Kalbak-Tash

W Kalab-Tash można znaleźć wyjątkowo ciekawą atrakcję turystyczną, jaką są petroglify wyryte na skałach. Jak wynika z licznych badań, rysunki pochodzą z różnych okresów i były tworzone przez tamtejszych mieszkańców od początku IV w. p.n.e. aż do średniowiecza, do X wieku n.e. Szacuje się, że w Kalbak-Tash można znaleźć co najmniej 5 tys. różnych petroglifów, przedstawiających zwierzęta, sceny walki oraz symbole. Petroglify były rysowane za pomocą metalowych narzędzi oraz kamieni. Część z nich w jednoznaczny sposób odnosi się do legend, które od lat krążą między ludźmi mieszkającymi w Ałtaju.

Tawdińskie jaskinie

Tawdińskie jaskinie są ogólnodostępne i turyści nie powinni mieć problemu ze zwiedzaniem ich. Znajdują się one w jednym z najbardziej turystycznych miejsc Ałtaju, w Katuniu. Na odcinku 5 km znajduje się około 30 różnych jaskiń, w których można znaleźć pozostałości po siedzibach ludzkich.

Czerwona Góra

Czerwona Góra to nazwa nieczynnego już wulkanu, mającego ponad 2 km wysokości. Nawiązuje ona do koloru skał znajdujących się w tym miejscu – mają one różne odcienie czerwieni, co w tym regionie jest bardzo nietypowe. Miejsce słynie z siedmiu niezwykłych jezior, które można zobaczyć na własne oczy. W najniżej położonym z nich od lat regularnie uprawiane jest wędkarstwo. Również na Czerwonej Górze można zobaczyć kilkadziesiąt petroglifów, których pochodzenia jeszcze nie udało się ustalić.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Gigantyczna i dzika Syberia

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: oxygen/Getty Images

Pozostałe wiadomości