Podróże

Bratysława – co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Bratysława - co warto zobaczyć

Bratysława – co zwiedzać w tym urokliwym niewielkim mieście? Jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie stolica Słowacji? Zabytki, ciekawe miejsca, ceny i noclegi, słowem – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wizytą w Bratysławie.

Bratysława to stolica i zarazem największe miasto Słowacji. Jest nieco niedoceniana z powodu swoich bardziej znanych sąsiadów – Wiednia i Budapesztu. Niesłusznie, ponieważ stolica naszych południowych sąsiadów ma wiele do zaoferowania turystom. Bratysława – ciekawe miejsca warte zobaczenia.

Bratysława – zabytki

Co zwiedzić w Bratysławie? Jednym z najważniejszych zabytków i symboli stolicy Słowacji jest Zamek w Bratysławie zlokalizowany na 85-metrowym wzgórzu nad brzegiem Dunaju. Już w średniowieczu istniała tu warowna budowla. W X wieku na wzgórzu wybudowano kamienny zamek, zamieniony następnie w fortecę obronną. Zamek był kilkakrotnie przebudowywany – najpierw w stylu renesansowym, a następnie w barokowym. Na przestrzeni wieków zamek służył jako siedziba książęca, szkoła katolicka, a następnie koszary. Na początku XIX wieku został zniszczony w wyniku pożaru. Odbudowano go w połowie XX wieku. Zamek, ze względu na swój obecny wygląd, nazywany jest czasem „odwróconym stołem”. Z wieży zamku można podziwiać panoramę miasta. Dojrzymy też stąd Austrię i Węgry. Dzisiaj zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego.

Schodząc ze wzgórza zamkowego, możemy kierować się w stronę urokliwego Starego Miasta. Na początku starówki znajduje się katedra św. Marcina. To największa świątynia w Bratysławie. Przez kilkaset lat odbywały się tam koronacje węgierskich monarchów.

Niedaleko katedry znajduje się główny plac Starego Miasta z charakterystyczną Fontanną Maksymilianową. Najważniejsze zabytki Bratysławy znajdują się w pobliżu placu. Wśród nich wyróżnić można Stary Ratusz w Bratysławie pochodzący z XV wieku. Wygląd budynku na przestrzeni wieków nieraz się zmieniał – do dziś pozostały elementy w stylu neogotyckim, renesansowym i barokowym. Ratusz na przestrzeni lat służył również jako arsenał, więzienie i archiwum miejskie. Dzisiaj w budynku ratusza znajduje się Muzeum Miasta Bratysławy, w którym możemy zapoznać się z historią miasta.

Tuż obok Starego Ratusza mieści się potężny Pałac Prymasowski w Bratysławie wybudowany w XVIII wieku w stylu neoklasycystycznym. Pałac ma charakterystyczną różową fasadę. W tym reprezentacyjnym budynku odbywało się wiele ważnych wydarzeń o europejskim znaczeniu, m.in. Austriacy i Francuzi podpisali tu w 1805 roku pokój w Preszburgu. Z kolei w 1848 roku został podpisany przez cesarza Ferdynanda I Habsburga dokument o utworzeniu pierwszego rządu węgierskiego. Dzisiaj w pałacu można zobaczyć kolekcję Galerii Miasta Bratysławy. Zwiedzający mają też dostęp do eleganckich sal wyposażonych w cenne meble i przedmioty z dawnych epok.

Przy Starym Mieście znajduje się Brama Michalska. Charakteryzuje ją ponad 50-metrowa wieża, na której umieszczono cztery tarcze zegarowe. W pobliżu bramy, w miesiącach letnich, organizowane są liczne festyny i koncerty.

Po zobaczeniu najważniejszych zabytków możemy przespacerować się urokliwymi, wąskimi uliczkami Starego Miasta. Starówka wygląda najpiękniej wieczorem, gdy zabytkowe budowle są efektownie podświetlone. Następnie możemy odpocząć w jednej z kawiarenek czy restauracji, których nie brakuje na bratysławskim Starym Mieście.

Rzeka w Bratysławie, Dunaj, płynie w pobliżu starówki. Spacer brzegiem majestatycznego Dunaju to idealny pomysł na zakończenie dnia. Podczas niespiesznej przechadzki możemy obejrzeć mosty spinające dwa brzegi. Najbardziej charakterystyczny jest Nowy Most, na którego końcu znajduje się "latający spodek". W tej osobliwej budowli mieści się restauracja, z której rozpościera się piękny widok na miasto.

Bratysława – zwiedzanie. Ile czasu nam potrzeba?

Bratysława w jeden dzień to wystarczająca ilość czasu, by zobaczyć najciekawsze miejsca stolicy Słowacji. Dzięki temu, że miasto jest niewielkie, możemy poruszać się po nim głównie na piechotę.

Bratysława – ceny

Od 2009 roku w Słowacji obowiązującą walutą jest euro. Ceny są zbliżone do polskich, a czasem nawet wyższe. Jeśli podróżujemy budżetowo, możemy kupować żywność w tanich supermarketach. Jeśli zaś chcemy zarezerwować tani nocleg w Bratysławie, do wyboru mamy wiele dobrej jakości hosteli.

Bratysława – komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Bratysławie jest dosyć dobrze rozbudowana, jak na potrzeby tego niewielkiego miasta. Po Bratysławie kursują tramwaje, trolejbusy i autobusy. Istnieje też kilka nocnych linii autobusowych. Jednorazowy bilet na 15-minutowy przejazd kosztuje 50 centów. Jeśli chcemy zwiedzać miasto poza centrum, najlepiej kupić całodniową przejazdówkę.

Bratysława – Wiedeń: odległość

Bratysława może być też dobrą bazą wypadową do pobliskiego Wiednia. Obie stolice dzieli niecałe 80 kilometrów. Do Wiednia prowadzi świetnej jakości droga, a sama podróż zajmie nie więcej niż godzinę. Jeśli więc myślimy również o zwiedzaniu Wiednia, możemy nocować w Bratysławie, gdzie ceny noclegu są znacznie niższe. Pomiędzy dwoma miastami regularnie kursują autobusy, cena biletu wynosi około 5 euro.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Z wizytą w gdańskim ZOO

Z wizytą w gdańskim ZOO
Z wizytą w gdańskim ZOO

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Alimov/Getty Images

Pozostałe wiadomości