Uroki Wyspy Barbados – miejsca, które warto zobaczyć


Barbados
Barbados
Źródło: Orietta Gaspari/GettyImages
Barbados to państwo znajdujące się na Małych Antylach, zajmujące wyspę o takiej samej nazwie. Wyspa Barbados jest chętnie odwiedzana przez turystów i nie ma w tym niczego dziwnego: zachwyca pięknem! Na wyspie można podziwiać zarówno piękno natury, jak i mnogość zabytków.

Barbados – informacje podstawowe: język, flaga, waluta, wiza, lotnisko

W zawiązku z tym, że Barbados od lat była ważną brytyjską kolonią, a obecnie Barbados i Wielką Brytanię łączy unia personalna, język Barbados to oczywiście angielski. Jest językiem urzędowym. Turyści planujący wakacje na wyspie Barbados nie muszą się zatem martwić o problemy z komunikacją. Flaga Barbadosu jest bardzo charakterystyczna i łatwa do rozpoznania: znajdują się na niej trzy paski pionowe kolejno w kolorach: ciemnoniebieski, żółty, ciemnoniebieski. Na pasku żółtym widnieje jeden z symboli Barbados, a więc złamany trójząb (The Broken Trident). Uważa się, że trójząb na fladze został zainspirowany dawną pieczęcią kolonialną, na której znajdował się ten znak. Jest on reprezentacją Neptuna, boga mórz.

Waluta Barbados to dolar Barbadosu. Wiele osób zastanawia się, czy lecąc na Barbados, potrzebna jest wiza. Jeżeli turysta z Polski leci na wyspę na wakacje, nie musi starać się o wizę. Bez niej można przebywać w tym pięknym kraju do 28 dni. Polski Resort Spraw zagranicznych zaleca, aby przed lotem na Barbados wykonać szczepienia. Zalicza się do nich m.in. szczepienie na dur brzuszny. Ponadto warto zabrać ze sobą (lub zaopatrzyć się na miejscu) środki odstraszające komary, aby uchronić się przed zachorowaniem na Zika. Lotnisko Barbados znajduje się w stolicy, Bridgetown, a dojazd z niego do wybranego miasta na wyspie nie zajmie dużo czasu: cała wyspa zajmuje powierzchnię całkowitą 431 kilometrów kwadratowych.

Krótka historia Barbados 

Początek wyspie dały przepiękne rafy koralowe, które otaczają ją do dziś. Została zasiedlona przez Indian ok. 4000 lat temu. Przez Europejczyków wyspa została odkryta w XVI wieku. Pierwsi dopłynęli na nią Portugalczycy, jednak nie zdecydowali się na jej skolonizowanie. Zrobili to nieco później angielscy koloniści, zakładając na wyspie plantacje trzciny cukrowej (co przyczyniło się do rozkwitu wyspy). Wyspa Barbados, mimo kolonizacji, zawsze cieszyła się sporą autonomią. Na Barbados działała Izba Zgromadzenia, następnie Brytyjczycy znieśli niewolnictwo, później powstały ruchy, które doprowadziły do oderwania się wyspy od Wielkiej Brytanii. Pomimo to do dziś wyspa Barbados połączona jest z Wielka Brytanią unią personalną.

Atrakcje turystyczne Barbados

Zwiedzanie Barbados warto rozpocząć w stolicy kraju: Bridgetown. W mieście podziwiać można pomnik Nelsona, piękną fontannę delfinów, kolonialne budynki czy żydowską synagogę. W niedzielę w stolicy organizowane są wyścigi. Wiele atrakcji czeka również na turystów w miejscowości Hastings oraz w Saint Lawrence Gap. Regionami, które warto zwiedzić, są również: St. James, St. Peter, Christ Church.

Do ciekawych miejsc Barbados zaliczyć można jaskinię Harrisona, dużą i rozległą. Zwiedza się ją, poruszając się na pokładzie elektronicznego pojazdu. Miłośnicy nurkowania koniecznie powinni udać się do Parku Folkestone, rezerwatu morskiego, który zaskakuje tropikalnym bogactwem. Podczas nurkowania można zobaczyć wyjątkowej urody rafy koralowe i wiele pięknych ryb, innych zwierząt i roślin morskich. Wyjątkowymi miejscami, zwłaszcza dla miłośników przyrody, będą trzy parki: Andromeda, Flower Forest i Orchid Word. Można w nich podziwiać tropikalną roślinność zapierającą dech w piersiach. Jedną z atrakcji Barbados jest słynna destylarnia Malibu. Znajduje się zaraz przy plaży Malibu na południowo-zachodnim krańcu wyspy i jest dostępna dla zwiedzających.

Karaibskie Barbados słynie oczywiście z wyjątkowo pięknych plaż. Plaże Barbados znane są na całym świecie z białego piasku i krystalicznie czystej wody. Do najpopularniejszych plaż należą: Sandy Lane Beach – uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na całych Karaibach, Carliste Bay – najpopularniejsza plaża na wyspie Barbados, Palm Beach – plaża, na której można oglądać żółwie, a także Dover Beach – nazywana często rajską plażą.

Ważne informacje

Warto wziąć ze sobą większą ilość gotówki. Karty nie zawsze są akceptowane.

Ruch na ulicach jest lewostronny.

Ważne na Barbados prawo jazdy może być wydane na podstawie ważnego prawa jazdy innego kraju.

Lecąc na Barbados, należy mieć paszport ważny przynajmniej jeszcze przez pół roku.

Czas w porównaniu do naszego to minus 5 godzin, a w porze letniej minus 6 godzin.

Na Barbados nie ma polskiej ambasady.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mistrz podniebnych podróży

Mistrz podniebnych podróży
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości