Magia papieskiego miasta. Zwiedzamy prowansalski Awinion – byłą stolicę papieską

Avignon
Avignon
Źródło: Henryk Sadura / Getty Images
Awinion to miasto z bogatą historią. Wczesnośredniowieczna osada na przestrzeni kilku wieków przemieniła się w prężnie działające centrum handlowe dzięki potencjałowi rzeki Rodan, a następnie, w XIV wieku w stolicę papieży (i antypapieży).

Zwiedzanie Awinionu warto rozpocząć właśnie od pałacu Papieskiego, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie możemy podziwiać park Awinioński i katedrę Notre Dame. Awinion to przykład miasta łączącego w sobie bogatą historię, tradycję i nowoczesność.

Awinion – przepiękne miasto na południu Francji

Awinion to miasto usytuowane na południu Francji w rejonie Prowansja–Alpy–Lazurowe Wybrzeże (departament Vaucluse). Położone jest przy ujściu rzeki Durance, przy lewym brzegu Rodanu i na wyżynach wapiennych, które były wykorzystywane do budowy miasta. Współcześnie Awinion zamieszkiwany jest przez ok. 90 tys. mieszkańców (aglomeracja awiniońska liczy ok. 155 tys. mieszkańców) i tym samym miasto plasuje się na piątym miejscu pod względem najludniej zamieszkanych miast Francji.

Jeżeli zastanawiamy się, jakie miasta zwiedzić we Francji, to Awinion stanowi jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji. Przepiękne widoki, charakterystyczne dla Prowansji i Lazurowego Wybrzeża, łagodny i ciepły klimat tylko zachęcają do podróży. Zimą średnia temperatura oscyluje od 1 do 5℃, latem natomiast temperatury sięgają nawet 30℃ (rekordowa temperatura zanotowana w Awinionie to 40,5℃ w sierpniu). Awinion najczęściej kusi nas jednak z innego powodu – była to stolica papieży, co znacznie wpłynęło na architekturę i estetykę tego zabytkowego miasta.

Papieskie miasto – Awinion

Awinion w średniowieczu odgrywał rolę ważnej osady handlowej, ponieważ wykorzystywał potencjał Rodanu. To tutaj odbywała się też znana z lekcji historii tzw. niewola awiniońska. Był to okres rezydowania papieży właśnie w Awinionie na skutek m.in. zagrożeń ze strony skłóconego środowiska włoskich kardynałów, protestów plebejskich w Rzymie i sporów wewnątrzkościelnych. Wszyscy papieże, którzy rezydowali w Awinionie (lata 1309–1377), byli Francuzami. Pierwszym papieżem rezydującym w centrum Prowansji, który zdecydował się na przeniesienie stolicy Piotrowej, był papież Klemens V. Następnie na tronie w Awinionie zasiadali także: Jan XXII, Benedykt XII, Klemens VI, Innocenty VI, Urban V i Grzegorz XI. W Awinionie przez jakiś czas urzędował także antypapież, czyli osoba nieuznana prawomocnie za papieża, w osobie Mikołaja V z włoskiego rodu Borgorose. Awinion w 1348 roku został wykupiony przez państwo papieskie (wcześniej był eksklawą watykańską, za której używanie Watykan płacił Królestwu Francji).

Okres niewoli awiniońskiej jest niezwykle interesujący nie tylko z perspektywy historycznej, ale również turystycznej. To dzięki niemu w Awinionie możemy podziwiać Pałac Papieski (Palais des Papes), który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uznawany jest on za jeden z najcenniejszych architektonicznych zabytków pałacowych stylu gotyckiego. Pałac Papieski znajduje się w samym centrum Awinionu i otoczony jest wysokimi murami obronnymi, których łączna długość to aż 4,5 km. Zwiedzanie pałacu Papieskiego kosztuje, ale relatywnie niewiele – za około dwugodzinną wycieczkę zapłacimy 11 euro (dziecko – 9 euro). Chociaż wyposażenie pałacu za sprawą Rewolucji Francuskiej nie przypomina już XIV-wiecznego bogactwa, to mimo wszystko zdecydowanie warto zwiedzić te magiczne, ogromne pomieszczenia. Dla turystów udostępniono łącznie prawie 30 pokoi. Od lat zwiedzanie pałacu Papieskiego w Awinionie znajduje się na liście 10 największych atrakcji turystycznych Francji.

Nie tylko Pałac Papieski – co jeszcze warto zobaczyć w Awinionie?

Zdecydowana większość atrakcji Awinionu to zabytki historyczne – niezwykle bogate i unikatowe. Oprócz niepowtarzalnego pałacu Papieskiego warto zobaczyć w tym miejsce katedrę Notre Dame des Doms, która jest najstarszą zachowaną katedrą miasta. Rozpoznamy ją m.in. po charakterystycznym posągu złotej Madonny, umieszczonym na szczycie katedralnej wieży. Katedra została wybudowana w stylu romańskim, wewnątrz znajduje się przepiękny, oryginalny ołtarz (wykonany w tymże stylu) z XII wieku.

Kolejną, czekającą na turystów atrakcją w Awinionie jest park Rocher des Doms, który znajduje się bezpośrednio obok katedry. Oferuje możliwość zobaczenia dziesiątek gatunków zróżnicowanych roślin, a także przyjemny odpoczynek w niezwykle estetycznym miejscu po wielu godzinach zwiedzania.

Będąc w Awinionie, warto zdecydować się na wycieczkę statkiem po rzece Rodan. Prócz zapierających dech w piersiach prowansalskich widoków będziemy mogli podziwiać stary most Awinioński ( Pont Saint-Bénézet ), który obecnie liczy cztery przęsła.

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor: Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi, Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Henryk Sadura / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes