Z dala od toksycznych ludzi. Jak rozpoznać pierwsze symptomy niezdrowej relacji?

Aktualizacja:
Autor:
Nastazja
Bloch
Dlaczego ludzie są toksyczni?

Znasz to uczucie, kiedy przebywając w towarzystwie pewnej osoby, czujesz się źle i niekomfortowo, a po krótkiej wymianie słów jesteś wyczerpana i zmęczona? To nie przypadek, najprawdopodobniej masz do czynienia z toksycznym człowiekiem. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? O tym opowiedział nam Jarosław Gibas, socjolog i autor podręcznika antytoksycznej samoobrony "Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi". 

Ludzie toksyczni - po czym ich poznać?

W ciągu życia na naszej drodze pojawia się wiele osób. Z niektórymi już od pierwszej rozmowy czujemy więź i zrozumienie, z innymi po prostu nie potrafimy się dogadać. Jak się okazuje, odmienne poglądy nie mają tu wcale znaczenia, a chodzi o coś znacznie ważniejszego. Toksyczność. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z taką osobą? Zdaniem Jarosława Gibasa, przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na tzw. bilans energii. Jeśli po interakcji z jakąś osobą uznajemy, że poziom naszej energii jest mniejszy niż wcześniej, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy uznać, że obcowaliśmy z osobą toksyczną. Nieadekwatny ubytek energetyczny powinien zapalić w nas czerwone ostrzegawcze światełko.

- To czy postrzegamy zachowania osoby wobec nas jako toksyczne, zależy wyłącznie od nas, od naszej reakcji na tego typu zachowania. Część osób, które nazywamy toksycznymi, nie są tego świadome – powiedział Jarosław Gibas.

Z pewnością ciekawi was pytanie, która płeć jest bardziej toksyczna – kobiety czy mężczyźni? Zdaniem autora, nie ma tu podziału. Niezależnie od rasy, narodowości, wieku czy płci zdarza się to każdemu.

Typy i osobowości, na które powinniśmy uważać

Autor książki odnosząc się do listy doktora Travisa Bradberry'ego "10 typów toksycznych ludzi" postanowił nieco ją zmodyfikować, dostosowując do naszej rzeczywistości. - Rozszerzyłem listę do 16 typów. Tam są tego typu osoby, które posługują się kłamstwem, manipulacją, albo plotką. Mam wrażenie, że są dwa poziomy toksyczności. Są osoby, które robią to nieświadomie, są też takie, które robią to z premedytacją - powiedział.

W książce autor zwrócił także uwagę na charakterystyczny typ zwany dementorem. Kim jest taka osoba? - Proszę sobie wyobrazić, że przychodzi tu ktoś i wszystkim robi się zimno, mamy pomniejszone samopoczucie. To jest właśnie dementor - wyjaśnił.

Jak pozbyć się z życia ludzi toksycznych?

Toksyczni ludzie zawsze będą wśród nas. Jedyną drogą na pozbycie się ich z naszego życia jest selekcja i świadomy wybór. Jednak takie wyjście nie zawsze jest możliwe, bo możemy być związani kontraktem zawodowym, koligacjami rodzinnymi.

To, że jesteśmy czy przebywamy w toksycznej relacji, nie oznacza, że musimy z innej uciekać, bo tam też mogą pojawić się profity, które są nam potrzebne. Kluczem do zrozumienia toksyczności i radzenia sobie z nią, jest świadomość tego, co jest dla mnie złe, co źle wpływa, co powoduje, że mój system emocjonalny cierpnie i w jaki sposób mogę się przed tym bronić

- dodał Jarosław Gibas.

Jak rozpoznać, czy czasami nie jesteśmy toksyczni? - Bardzo często tego nie wiemy, bo nie obserwujemy reakcji innych osób lub nie zwracamy na to uwagi. Czasem wystarczy się tylko przyjrzeć, jak moje zachowanie, to co mówię, jak się kontaktuję, wpływa na czyjś system emocjonalny, pogorszenie nastroju. To cudowna nauka, dzięki której możemy się zmienić - podsumował nasz gość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News

Pozostałe wiadomości