Parenting

Test potrójny w ciąży, badanie, które wykrywa wady genetyczne. Sprawdź co musisz wiedzieć

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
nensuria/Getty ImagesTest potrójny w ciąży

Kobiety spodziewające się pierwszego dziecka bardzo często zastanawiają się, czy wszystkie badania zalecane przez lekarzy są rzeczywiście w pełni bezpieczne dla zdrowia ich jeszcze nienarodzonego dziecka.

Powyższe wątpliwości są związane głównie z tym, że kobiety zazwyczaj zaczynają interesować się badaniami wykonywanymi w ciąży dopiero wtedy, gdy już wiedzą, że spodziewają się potomka. Przez to większość nazw badań jest dla nich całkowicie obcych, co budzi w nich wiele wątpliwości.

Na czym polega test potrójny?

Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które pokazuje nam czy znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób genetycznych.

Nazwa tego testu wynika stąd, że w badaniu sprawdza się poziomy HCG, AFP i estriolu (uE3). Otrzymane wyniki pokazują, jak duże jest zagrożenie wystąpienia u dziecka wad rozwoju, jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa, rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Najczęściej na test potrójny są kierowanie pacjentki, które wcześniej miały przeprowadzane tzw. USG genetyczne, co dało pewne niepokojące wyniki. Powinny z niego skorzystać także te panie, które wcześniej nie wykonywały tego typu badań.

Test potrójny w ciąży – najistotniejsze informacje

Na badanie kierowane są kobiety ciężarne w drugim trymestrze ciąży. Najlepszym momentem na jego wykonanie jest okres między 14. a 20. tygodniem ciąży. Warto wiedzieć, że wybierając się na taki test, nie trzeba się wyjątkowo przygotowywać, ponieważ do badania pobiera się po prostu krew ciężarnej. Test potrójny jest w pełni bezpieczny dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka.

Test potrójny – prawidłowe i nieprawidłowe wyniki

Test potrójny jest w stanie wykryć nawet 6 na 10 przypadków chorób genetycznych. Odebranie prawidłowych wyników testu potrójnego jest bardzo dobrą informacją dla przyszłej mamy, ponieważ pokazuje, że ryzyko urodzenia dziecka z którąś z wyżej wymienionych wad genetycznych jest bardzo niskie. Niestety są też takie przypadki, w których wyniki nie są dobre. Przystępując do tego badania, trzeba się z tym liczyć. Jednak najsmutniejsze jest to, że jeśli wyniki nie są prawidłowe, to ryzyko wystąpienia którejś z powyższych wad genetycznych jest niestety bardzo duże. Wtedy lekarze najczęściej kierują pacjentkę na kolejne badanie, tzw. amniopunkcję.

Należy jednak mieć na uwadze to, że test potrójny wykonywany u starszych kobiet może dać fałszywie błędne wyniki, co oznacza tyle, że dziecko jest tak naprawdę w pełni zdrowe, choć test sugeruje coś innego.

Kiedy zaleca się wykonanie testu potrójnego?

Ze względu na to, że test potrójny jest w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, to w zasadzie może go wykonać każda kobiet spodziewająca się dziecka, która chciałaby możliwie najwcześniej dowiedzieć się o jego ewentualnej chorobie genetycznej. Można jednak wyróżnić też taką grupę kobiet ciężarnych, która szczególnie powinna zdecydować się na to badanie. To przede wszystkim kobiety w wieku powyżej 35 lat lub te, u których w rodzinie już występowały jakieś wady genetyczne. Badanie jest jeszcze bardziej zalecane dla pań, które już wcześniej urodziły dziecko z chorobą genetyczną.

Co może spowodować, że wyniki testu nie będą prawidłowe?

Poza wspomnianym wcześniej wiekiem matki, istnieją też inne kwestie, których wystąpienie może doprowadzić do tego, że wynik testu będzie niewiarygodny. Najczęściej jest to źle określony wiek płodu, a co jest z tym związane, również przeprowadzenie testu w nieodpowiednim momencie, czyli nie między 14. a 20. tygodniem ciąży, jak jest to zalecane.

Dodatkowym czynnikiem zakłamującym wynik jest ciąża bliźniacza, w której obliczanie ryzyka wystąpienia zespołu Downa lub Edwardsa jest zdecydowanie trudniejsze niż u pojedynczej ciąży. Na samym końcu warto jeszcze podkreślić, że takie rzeczy jak wykonanie testu na czczo czy po jedzeniu oraz pora pobrania materiału do badania nie mają żadnego znaczenia dla wyników.

Każda kobieta powinna sama zadecydować, czy chce się poddać badaniu. Test potrójny nie należy do obowiązkowych, podstawowych badań przeprowadzanych w ciąży, ale jego wykonanie w niektórych przypadkach może być po prostu zalecane.

Zobacz wideo: Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?

Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: nensuria/Getty Images

Pozostałe wiadomości