Parenting

Szkodliwe treści w sieci. Ekspertka radzi, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci

Parenting

Autor:
Dzień
Dobry TVN
Bezpieczeństwo w sieci - NAPISY

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w sieci. Mają dostęp do wielu cennych zasobów, ale też do niebezpiecznych materiałów. O tym, jak uchronić dzieci przed szkodliwymi treściami, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholożką i ekspertką NASK, Martą Witkowską.

Bezpieczeństwo dzieci w sieci

Problematyka szkodliwych treści w Internecie dotyczy wszystkich jego użytkowników, jednak na przykre konsekwencje kontaktu z tego rodzaju materiałami narażone są szczególnie dzieci.

- Badania pokazują nam, że na większość szkodliwych treści dzieci trafiają przypadkiem. Nie szukają ich intencjonalnie, oczywiście również to robią, ale większość z nich po prostu się myli. Widzi jakąś reklamę, klika w coś i nagle widzi coś, czego nie powinno - mówiła Marta Witkowska w Dzień Dobry TVN.

Zdaniem ekspertki, żeby uchronić dzieci przed nieodpowiednimi treściami, powinniśmy przede wszystkim z nimi rozmawiać.

- Wiem, że wielu rodziców przeraża taki temat, ponieważ obawiają się, że jeśli powiedzą, to dziecko się zaciekawi i wtedy będzie szukać tego rodzaju treści. Mimo to bardzo zachęcamy do tego, aby rozmawiać z dziećmi, że Internet to fajne miejsce, ale mogą znaleźć się tam treści budzące trudne, przykre emocje (...). Te treści są często atrakcyjne dla dzieci, więc naszym zadaniem jako rodzica jest przede wszystkim pokazywanie konsekwencji. Mówienie: "Ok, to jest fajne, to Cię ciekawi, to jest ekscytujące, ale to Cię równocześnie denerwuje, stresuje, pokazuje zupełnie nieprawdziwy obraz świata" - tłumaczyła psycholożka.

Jak dodała nasza rozmówczyni, warto też zastosować blokadę rodzicielską.

Problematyka kontaktu dzieci i młodzieży ze szkodliwymi treściami 

Widzowie na naszym czacie wysyłali przeróżne pytania dotyczące szkodliwych treści. Psycholożka i ekspertka NASK, Marta Witkowska skrupulatnie odpowiadała na każde z nich.

Zobacz też:

Autor:Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości