Jak urządzić pokój dla dziecka? "Przestrzeń powinna być dostosowana do jego wieku i wrażliwości"

Parenting


Przestrzeń, w której przebywają dzieci i to, w jaki sposób jest zagospodarowana ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju. Jak odpowiednio urządzić pokój dla dziecka i na co zwracać szczególną uwagę?

Pokój dziecka – na co zwrócić uwagę?

Przy urządzaniu pokoju dla dziecka, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, żeby był dopasowany do wieku i wrażliwości. Innej przestrzeni potrzebują przedszkolaki, a innej uczniowie.

Mózg dziecka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i potrzebuje stymulacji, czyli takiego pokarmu, dzięki któremu jego zmysły będą budować informacje o świecie

- tłumaczy Marta Bąkowska, dziecięca psycholożka kliniczna.

Jak dodaje, ta stymulacja musi być stonowana. Dzieci z otoczenia przyjmują bardzo dużo bodź-ców. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, żeby nie dostarczać ich w nadmiernej ilości. Intensywne kolory, dalekie od naturalnych nie będą najlepszym rozwiązaniem. Lepiej wybrać te stonowane, przygaszone. To pomoże utrzymać odpowiedni dobowy rytm.

Dziecko ma w takiej przestrzeni wypoczywać, relaksować się, znajdować wyciszenie i ukojenie

- dodaje ekspertka.

Jak zagospodarować przestrzeń?

W okresie dorastania, ruch jest kluczową potrzebą dzieci. Potrzebują przestrzeni, żeby się wybiegać i wyszaleć. Umożliwią im to różnego rodzaju drabinki, czy huśtawki. Najmłodsi lubią budować "bazy" i domki w swoich pokojach. Takie zabawy zwiększają ich kreatywność. To nie oznacza jednak, że "gotowce" są złe. Przestrzeń może być bogata w rekwizyty, ale należy unikać przeładowania.

Zalecam, żeby nie dokupować kolejnych zabawek, a schować na jakiś czas, żeby ta zabawka wyciągnięta po jakimś czasie stała się mega atrakcją

- tłumaczy Marta Bąkowska.

Istotne jest także odróżnienie bałaganu od "śmietnika". Jeżeli dziecko odnajduje się w przestrzeni i wie, gdzie ma konkretne zabawki, to wówczas taki bałagan nie jest groźny, a może nauczyć je nawyku sprzątania. Jeżeli jednak dziecko po zabawkach chodzi i nudzi się nimi, trzeba interweniować.

Projektowanie pokoju dla dziecka

Katarzyna Nojman jest architektką dziecięcych przestrzeni. Podczas pracy zwraca uwagę na to, aby otoczenie było dopasowane do ich potrzeb.

Zawsze interesował mnie kontekst człowieka z otoczeniem

- mówi.

Jak tłumaczy, neuroedukacja pozwala zrozumieć w jaki sposób mózg reaguje na pewne otoczenie, kolorystykę. Z takimi informacjami łatwiej jest zaprojektować odpowiednią i bezpieczną przestrzeń dla dziecka. Co jeszcze jest istotne? Zobaczcie cały materiał:

Zobacz też:

Nowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Jakie zmiany zostały wprowadzone?

Nie zostawiaj w aucie butelki z wodą. Skutki mogą być tragiczne

Sześcioraczki z Tylmanowej odnoszą pierwsze sukcesy. Mama maluchów opublikowała urocze zdjęcie

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: P.Kiliański, M.Jarosławski