Dziecko

Gdy niemowlę płacze przez sen - jak sobie poradzić

Dziecko

Aktualizacja:
Niemowlę płaczące w środku nocy

Problemy ze snem dotyczą nie tylko dorosłych. Niemowlęta płaczące przez sen komunikują nam zaburzenia w stanie zdrowia dziecka, choć może nie być to groźny objaw. Jednak zdarza się, że przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen to objaw poważnych chorób.

Dlaczego niemowlę płacze przez sen? Jak ukoić płacz dziecka? Co może być powodem płaczu dziecka przez sen? Oto pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.

Dziecko płacze przez sen - przyczyny

Problemy ze spaniem towarzyszą człowiekowi od pierwszych dni życia. Zazwyczaj w wieku niemowlęcym spowodowane jest to przystosowaniem się do nowych warunków po urodzeniu. Występują przerwy w odpoczynku nocnym związane z karmieniem. Jest to zjawisko fizjologiczne. Niemowlęta śpią nawet 18 godzin na dobę i ich cykl snu i czuwania jest całkowicie odmienny niż u dorosłego człowieka. Dziecko potrzebuje regularnego rozkładu dnia, gdyż jakiekolwiek zakłócenia mogą doprowadzić do problemów ze snem nocnym. W pierwszym roku życia niemowlę uczy się wielu nowych rzeczy, co może być obciążeniem i dużym wyzwaniem dla rozwoju i psychiki maluszka. Gdy w ciągu dnia zdarzy się coś nowego i ważnego, dziecko niekiedy przeżywa ten fakt, płacząc w nocy przez sen. Dlatego właśnie płacz dziecka przez sen, któremu nie towarzyszą inne objawy, nie musi nas koniecznie niepokoić. Czasem problemy te mogą wynikać z powodów bardzo przyziemnych, takich jak uczucie głodu, niewygodny strój, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Należy usunąć te możliwe powody i zaobserwować, czy poprawienie warunków sprawi, że sen dziecka stanie się spokojniejszy. Powodem może być także lęk separacyjny, czyli lęk przed rozstaniem z matką. Przytulenie dziecka powinno w takim przypadku przynieść ukojenie i oczekiwany efekt. U starszych dzieci mogą się śnić uporczywe koszmary, które sprawiają, że dziecko płacze przez sen i nie można go wybudzić. Pamiętać należy również o ząbkowaniu - jest to bolesny proces, który może przynieść objawy niecharakterystyczne, takie jak zaburzenia snu.

Gdy wykluczymy wszystkie z powyższych przyczyn, powinniśmy zastanowić się nad innymi. Płacz niemowlęcia przez sen może być bowiem sygnałem odczuwania bólu przez dziecko - szczególnie gdy towarzyszą temu prężenia się ciała, kopanie nóżkami. Warto sprawdzić dziecku temperaturę pod kątem występowania gorączki. Przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen nie dający się ukoić powinien nam także zasugerować, że może toczyć się jakiś proces chorobowy i dziecko cierpi.

Do chorób, które mogą wywoływać płacz niemowlaka przez sen, należą m.in.:

· refluks żołądkowo-przełykowy - szczególnie częsta choroba powodująca zaburzenia snu u dzieci;

· infekcje;

· alergia;

· choroby neurologiczne i inne.

Powodów może być wiele, najważniejsza jest obserwacja dziecka.

Dziecko płacze w nocy przez sen - co zrobić

Nie ma określonego przepisu na to, jak postępować z niemowlęciem płaczącym przez sen. Do obowiązków rodziców należy przede wszystkim obserwacja i redukcja czynników mogących powodować zaburzenia snu. Gdy nie ma objawów chorobowych i płacz wynika z niecharakterystycznych czynników, możemy zastosować dwie szkoły leczenia: wygaszanie bez reagowania - dziecko kładzie się do łóżeczka i nie reaguje na płacz aż do rana. Przez specjalistów metoda ta nie jest polecana gdyż wywołuje ogromny stres dziecka oraz wiele innych niepożądanych reakcji z tym związanych jak np. Uwalnianie dużych ilości kortyzolu do krwii. Druga szkoła to wydłużanie reagowania na przyjście do łóżeczka, gdy dziecko zaczyna płakać. Ta metoda również nie jest zalecana. Nawet jeśli dziecko cierpi i płacze to obecność rodzica jest dla niego korzystna. Ważne jest zachowanie stałego harmonogramu dnia, regularne kładzenie dziecka do łóżeczka i wyeliminowanie wszystkich czynników mogących pogorszyć jakość snu niemowlaka.

Jeżeli obserwujemy niepokojące objawy lub czas zaburzeń trwa długo, a płacz wydaje nam się przeraźliwy, należy zwrócić się do lekarza. Jak wyżej podano, problemem mogą być choroby takie jak refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks polega na cofaniu się kwaśnej treści z żołądka do przewodu pokarmowego, a to prowadzi do pieczenia i dolegliwości bólowych, na które dziecko jest wrażliwe, co skutkuje tym, że dziecko płacze w nocy przez sen. Tu powinna pomóc wizyta u specjalisty.

Najważniejsze w postępowaniu z dzieckiem mającym zaburzenia snu to zachowanie spokoju i obserwacja. Matki znają swoje dzieci najlepiej na całym świecie - porównując do wcześniejszych zachowań maluszka i znając warunki, w jakim dziecko przebywa, można dość łatwo dojść do wniosku, co może być powodem płaczu niemowlaka przez sen.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości