Coraz więcej noworodków i niemowląt w Polsce umiera. Co jest tego przyczyną?

kobieta w ciąży w szpitalu
Śmiertelność noworodków i niemowląt rośnie
Źródło: Mikumi/Getty Images

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku po raz pierwszy od lat 90. wzrosła liczba martwych urodzeń oraz śmiertelność noworodków i niemowląt w Polsce. Co jest tego przyczyną? Eksperci wyjaśniają.

Polska. Śmiertelność noworodków i niemowląt rośnie

Według "Dziennika Gazety Prawnej" głównymi przyczynami tej sytuacji są pandemia COVID-19 oraz wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. zaostrzający prawo dotyczące aborcji. W konsekwencji na świat przychodzi więcej dzieci z wadami letalnymi, przez które umierają w ciągu pierwszego roku życia. Niektóre z nich umarły w dniu narodzin: wskaźnik wynosi 1,28 na tysiąc urodzeń. W 2020 r. było to 1,08, a w 2019 r. - 1,18. Liczba dzieci, które zmarły w 2021 r. przed ukończeniem pierwszego roku życia wynosi 1300, czyli, 3,9 promila.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Dziennik podkreśla, że "wskaźnik wciąż jest niższy niż 20 lat temu, ale pierwszy raz zaburza spadkową dynamikę i cofa Polskę o kilka lat w statystykach".

Zaostrzenie prawa aborcyjnego wpływa na liczbę martwych urodzeń

Z DGP rozmawiała dr hab. med. Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka, która zwróciła uwagę, że "dane dotyczące umieralności dzieci nie tylko świadczą o rozwoju cywilizacyjnym państwa, lecz także są odbiciem jakości całej służby zdrowia. W ostatnich latach Polska systematycznie zbliżała się do średniej unijnej – wynoszącej 3,4 zgonu niemowląt na tysiąc urodzeń. W czołówce z najniższą umieralnością są: Estonia, Norwegia, Finlandia, które (w ostatnim dostępnym zestawieniu z 2020 r.) miały omawiany wskaźnik poniżej 1,5. Dla porównania Czechy od lat oscylują wokół wskaźnika 2,5, a Francja czy Niemcy – ok. 3". Podkreśliła również, że gdyby prawo aborcyjne nie zostało zaostrzone, wskaźnik byłby niższy, ponieważ dzięki przesłance embriopatologicznej część tych dzieci nie urodziłaby się i nie znalazła w statystykach.

Są dwie główne przyczyny śmierci noworodków: ciężkie wady wrodzone i skrajne wcześniactwo. Zgodnie z wcześniejszym prawem, wiele z tych wad stanowiło podstawę do przerwania ciąży.

Wpływ pandemii COVID-19 na śmiertelność noworodków i niemowląt

W przypadku wpływu pandemii COVID-19 na wzrost śmiertelności noworodków i niemowląt, eksperci zwracają uwagę na kilka czynników. Mowa przede wszystkim o gorszej w tym czasie opiece prenatalnej, a także wpływie koronawirusa i związanym z nim powikłań na stan zdrowia matek i dzieci.

Nie bez znaczenia pozostaje również systematyczne pogarszanie stanu zdrowia całej populacji, w tym rosnąca otyłość i inne choroby cywilizacyjne. Dodatkowo, według sondy wykonanej przez DGP w szpitalach rośnie również liczba poronień.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości