Ciąża

61-letnia Niemka spodziewa się dziecka. Co medycyna mówi na temat późnych ciąż?

Ciąża

61-letnia Alexandra Hildebrand poinformowała w ostatnim czasie, że jest w stanie błogosławionym. Czy późne ciąże są bezpieczne dla organizmu kobiety? Zapytaliśmy o to naszego eksperta.

Kiedy mówimy o późnej ciąży?

O późnej ciąży mówiło się już w przypadku, gdy w stanie błogosławionym była kobieta po 35. roku życia. Z biegiem czasu jednak granica wieku przesuwa się i obecnie lekarze wspominają o wieku 40 lat. Tymczasem ostatnio mogliśmy nawet usłyszeć o przypadku 61-letniej Alexandry Hildebrand, która ogłosiła, że spodziewa się aktualnie swojego ósmego już dziecka.

Akurat może wiek sześćdziesięciu kilku lat to nie jest najlepszy wiek na to, żeby rodzic dziecko, ale na pewno jest to wiek, kiedy jeszcze można urodzić dziecko. Chodzi o to, że współczesna medycyna, przesuwając te granice, daje szanse na to, żeby mimo tego, że dochodzi do ciąży, która jest ogromnym obciążeniem dla organizmu, tak naprawdę kobieta pozostaje w zdrowiu, może normalnie funkcjonować

- skomentował dr n. med. Grzegorz Południewski.

Specjalista położnictwa i ginekologii przypomniał, że w dalszym ciągu optymalny, z fizjologicznego punktu widzenia, na zajście w ciążę jest przedział wiekowy 18-25 roku życia. Wtedy jest najmniej powikłań związanych ze stanem błogosławionym, porody drogami natury są najłatwiejsze i też powrót do kondycji sprzed ciąży jest o wiele szybszy.

Dlaczego kobiety decydują się na późną ciążę?

Nasz ekspert zwrócił uwagę, że młode osoby rzadko kiedy są w stanie ekonomicznie udźwignąć ciężar wychowania dziecka. Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na późniejsze zajście w ciążę. Z reguły ich sytuacja finansowa i zawodowa jest już ustabilizowana. Niestety z wiekiem rośnie liczba zagrożeń u przyszłych mam, więc sama ciąża jest prowadzona w zupełnie inny sposób. Nadal jednak jest szansa na urodzenie dziecka.

Medycyna powinna powiedzieć, czy jest ta ciąża bezpieczna, czy zajście w ciążę jest możliwe i czy donoszenie ciąży, i urodzenie dziecka, będzie bezpieczne dla kobiety. Jeżeli ten warunek jest spełniony, to myślę, że medycyna będzie naciągać te czasy. (…) Jest to sytuacja, która medycyna powinna zabezpieczyć – powinna uczynić taki poród i taką ciążę możliwą

- wyjaśnił dr nr. Grzegorz Południewski.

Jakie zagrożenia pojawiają się podczas późnej ciąży?

Tak jak już wspominał ekspert, z wiekiem ciąża jest obarczona większym ryzykiem. O jakich zagrożeniach mowa? Chodzi przede wszystkim o większe obciążenie organizmu kobiety, niewydolności krążenia, powikłania immunologiczne czy możliwość wystąpienia zakrzepicy.

Ciąża zmienia dużo w układzie krzepnięcia, zmienia dynamikę przepływu krwi – w konsekwencji to ryzyko gwałtownie rośnie

- wytłumaczył specjalista.

Wspomniane czynniki są brane pod uwagę podczas prowadzenia późnej ciąży i stawia się m.in. na profilaktykę i uzupełnianie wszelkich możliwych mikroelementów.

Zobacz też:

Marta Żmuda Trzebiatowska o macierzyństwie: „Na pewno popełniam mnóstwo błędów, ale daje sobie też na to przyzwolenie”

Hipnoporody rozwiązaniem dla przyszłych mam. „To alternatywa dla znieczulenia”

„Kochanie, będziesz miała braciszka”, czyli jak przygotować dzieci na rodzeństwo?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości