Newsy

Koniec z ograniczeniami na kolei. Od 15 maja podróżować będzie mogło więcej osób

Newsy

Stone RFKathrin Ziegler/Getty Images

Spadająca liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 sprawiła, że możliwe jest stopniowe znoszenie obostrzeń i limitów. Już niedługo zmiany odczują także pasażerowie pociągów. Od soboty, 15 maja, wzrośnie liczba osób, która będzie mogła podróżować koleją.

Kolej nosi limity

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 rząd wprowadził ograniczenia w komunikacji. Na przykład w pociągach zajęta mogła być tylko połowa miejsc. Takie zasady podróżowania obowiązywały od listopada 2020 roku. Teraz to się zmieni. Od najbliższej soboty, 15 maja, będzie można sprzedać tyle biletów, ile jest miejsc w składzie.

Dalej jednak wymagana będzie rezerwacja miejsca. Pasażer, który nie ma biletu, nie będzie mógł wejść do pociągu z zamiarem kupienia go u konduktora. W pociągach nadal będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa. Podróżni przez cały czas podróży muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Możliwe odwołanie rezerwacji

Osoby, które nie chcą podróżować w towarzystwie innych mogą - bez straty - zwrócić bilet. Dotyczy to jednak tylko tych pasażerów, którzy nabyli bilety w przedsprzedaży najpóźniej 11 maja włącznie, na przejazd w dniu 15 maja lub później.

W przypadku zwrotu biletów w zakupionych w serwisach internetowych lub aplikacjach - potrącone zostanie odstępne. O jego zwrot można wystąpić w drodze reklamacji.

Osoby podróżujące wspólnie, które chcą jechać obok siebie, a system przydzielił im co drugie miejsce mogą np. wymienić bilety w kasie lub kupić nowe bilety i dokonać zwrotu tych zakupionych wcześniej.

Podróż dookoła świata na przekór pandemii

Zobacz także:

Budżetowe wakacje. Co zrobić, by nie przekroczyć 2000 zł?

Dzięki konduktorowi chłopiec odzyskał zgubioną zabawkę. "Pomyślałem, że jakiemuś dziecku będzie bardzo żal"

Klaudia El Dursi oprowadza po rodzinnym mieście. Gdzie umawiała się na randki?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości