Newsy

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Biuro podróży działało nielegalnie

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.pl/mazovia.pl
Medjugorje

Biuro podroży "U Brata Józefa", które organizowało wycieczkę do Medjugorie, działało bez wymaganego prawnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki - przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Podróżujący nie są zatem objęci gwarancją ubezpieczeniową. Sprawa trafi do organów ścigania.  

Biuro podroży "U Brata Józefa" poza rejestrem

Jak podaje TVN Warszawa, biuro podroży "U Brata Józefa", które zorganizowało tragiczną w skutkach wycieczkę do Medjugorie, nie działało legalnie. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby biuro podróży mogło rozpocząć działalność organizatora turystyki musi uzyskać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych poprzez złożenie wniosku do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie mazovia.pl.

Jak dodano, firma musi także posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Mowa o gwarancji ubezpieczeniowej.

Zobacz wideo: Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Z ustaleń Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie wynika, że biuro nie zostało zgłoszone do rejestru. - Tymczasem z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy wynika, że oferuje i organizuje cykliczne imprezy turystyczne. Zgodnie z przepisami działalność taka podlega regulacjom ustawy o imprezach turystycznych. Należy pamiętać, że podmiot, który nie widnieje w rejestrze działa niezgodnie z przepisami prawa oraz nie podlega planowym kontrolom organizatorów turystyki, które dają gwarancję jakości oferowanych usług - wyjaśniono.

Urząd marszałkowski zawiadamia organy ścigania

Urząd marszałkowski poinformował na swojej stronie, że w środę 10 sierpnia skierował sprawę do organów ścigania. - Wszczęto także postępowanie administracyjne w sprawie wydania z urzędu decyzji o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat dla właściciela biura podróży "U Brata Józefa" - przekazano.

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę, 6 sierpnia nad ranem. Zginęło w nim 12 osób, a 32 zostały ranne. Więcej informacji znajdziesz na stronie TVN Warszawa.

Zobacz wideo: Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji

Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji
Wypadek polskiego autobusu w Chorwacji Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl/mazovia.pl

Źródło zdjęcia głównego: VividaPhotoPC/Getty Images

Pozostałe wiadomości