biuro podróży

  biuro podróży

  Przed nami lato i wakacje. Planujemy urlopy, zastanawiamy się, gdzie je spędzić. W ubiegłym roku za sprawą pandemii większość z nas wypoczywała w Polsce. Teraz, gdy poluzowano restrykcje i podróżowanie staje się łatwiejsze, chętnie wybierzemy się na zagraniczne wczasy. Jak się na nich zachowujemy? Jakie błędy popełniamy? O tym w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiada Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”.

  Rezydent biura podróży to dla wielu praca marzeń – opłacone mieszkanie w kurorcie, wieczne wakacje i dolce vita łamane przez dolce far niente. I zapewne by tak było, gdyby nie turyści, którymi trzeba się zajmować 24 godziny na dobę. Bo każdy rezydent ma przecież numer alarmowy i zawsze musi odebrać telefon. A sytuacje bywają naprawdę zaskakujące: od ataków terrorystycznych po urwany sznurek od tamponu.

  Czy w dobie koronawirusa da się polecieć do Grecji? Tak, niektóre wyspy już otworzyły swoje granice dla turystów. Zobacz, gdzie wypoczniesz bezpiecznie i dlaczego warto lecieć do Grecji z ITAKĄ.

  Rezydent to pracownik biura podróży, który przebywa w miejscowości do której przyjeżdżają turyści. Jakie są jego obowiązki? Czy w przypadku polskich biur podróży rezydent musi być Polakiem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Wielu z nas marzy o egzotycznych wakacjach. W Dzień Dobry TVN właściciel jednego z biur podróży Piotr Molicki powiedział, jaki kierunek wybrać i jak należy przygotować się do wyjazdu.

  Wielu Polaków, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, nie chce wypoczywać w zagranicznych kurortach i wybierają polskie góry, morze i jeziora. To z kolei wpływa na wzrost cen w miejscowościach wypoczynkowych w naszym kraju. Czy doniesienia mediów, że urlop w Polsce w tym roku będzie droższy niż w poprzednich latach są prawdziwe? Gdzie jechać, żeby było tanio i bezpiecznie? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Marzenę Zarzycką z Polskiej Izby Turystyki i dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera.

  Gość Anny Maruszeczko - Małgorzata Tokarska jest niepełnosprawna od urodzenia, ale to jej nie ogranicza. Podróżuje, mało tego - pomaga odkrywać świat osobom w podobnej sytuacji. W jaki sposób? Założyła pierwsze w Polsce biuro podróży dla osób z niepełnosprawnościami. W Zielonych Drzwiach powiedziała o organizacji wyjazdów. Zobaczcie, jakie jest motto życiowe Pani Małgorzaty.

  W krajach, które do tej pory z chęcią były odwiedzane przez turystów, dochodzi do tragicznych zdarzeń. Niedawno w ataku terrorystycznym w Ankarze i na Wybrzeżu Kości Słoniowej zginęło bardzo wiele osób. Dokąd zatem się wybrać, by nie narażać się na tego typu niebezpieczeństwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN właścicielkę biura podróży Joannę Gocławską-Mazur. Dowiedzieliśmy się również, czy powstał już fundusz, który ma chronić klientów upadłego biura podróży.

  Jakie reklamacje zgłaszają klienci biur podróży? Czy zawsze są to skargi uzasadnione? Jak postępować w przypadku kiedy wymarzona wycieczka nie odpowiada temu co znajdowało się na stronie www czy ulotce biura podróży? Mieliście takie niemiłe przygody?

  Choć większość biur podróży w swoich wakacyjnych ofertach zawiera podstawowe ubezpieczenie, to powinniśmy pomyśleć nad jego rozszerzeniem. Dlaczego? Co zrobić, gdy podczas opieki szpitalnej za granicą, placówka żąda od nas natychmiastowego pokrycia kosztów, a to przecież jest obowiązkiem ubezpieczyciela? Płacić czy nie? Co daje nam wykupienie karty EKUZ? Kto zwraca nam pieniądze za wykupione leki? Prowadzący Dzień Dobry TVN zadali te pytania ekspertowi Marcinowi Tarczyńskiemu - specjaliście ds. ubezpieczeń, analitykowi z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  Wielu z nas, decydując się na wyjazd zagraniczny, decyduje się wycieczki organizowane przez biura podróży. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę z biurem podróży? Na czym polega odpowiedzialność biura podróży? Czy turysta może domagać się certyfikatów od firmy współpracującej z biurem podróży, która organizuje wycieczki fakultatywne? O tym gość Dzień Dobry TVN adwokat Luka Szaranowicz.

  Tylko pięć godzin lotu samolotem dzieli Warszawę od hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Jest ich trzynaście, ale aż szcześć nadal pozostaje bezludnych. Aktor Przemysław Sadowski wybrał Fuerteventurę, zwaną "wyspą wiatrów". Rzymianie nazwyali ją "wyspą szczęśliwą". Czy taka okazała się dla Przemka Sadowskiego? Dlaczego warto wybrać się na Fuerteventurę?

  Co rusz bankrutują kolejne biura podróży. Całe nasze roczne oszczędności w jednej chwili przepadają. Do tego frustracja, że wakacje spędzimy w domu. Może lepiej swój wakacyjny los wziąć w swoje ręce, tak jak robi to Aleksandra Kwaśniewska i Krzysztof Hołowczyc? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o ciekawych formach podróżowania na własną rękę.

  4 lipca upadłość ogłosiło biuro podróży Sky Club, psując wakacje około 20 tysiącom osób. W studiu Dzień Dobry Wakacje - ekspert branży turystycznej - Jan Korsak radził jak zabezpieczyć się przed plajtą biura podróży? Jak można sprawdzić czy biuro podóży jest godne zaufania?

  Turystyka stanowi jedną najważniejszych gałęzi greckiej gospodarki. Pogłębiający się kryzys finansowy powoduje spadek zainteresowania Grecją. Czy tegoroczne, greckie wypływy z turystyki spadną? Na czym polega rozrzutność Greka? Jakie są nastroje w Grecji tydzień przed wyborami? W studiu dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Jakielaszek, dziennikarkę mieszkającą w Grecji.