Newsy

Wesela i komunie maj 2021 - jakie są ograniczenia? Na ile osób można zorganizować przyjęcie?

Newsy

Aktualizacja:
wesela i komunie

Czy będzie można zorganizować w maju wesele lub komunię? Kiedy złagodzone zostaną obostrzenia? Czy pojawią się limity gości? Te pytania od dłuższego czasu zadają sobie wszyscy, którzy planują taką uroczystość. Podczas konferencji premiera 28 kwietnia dowiedzieliśmy się w kiedy restrykcje zostaną zniesione.

Wesela i komunie 2021: kiedy złagodzone zostaną obostrzenia?

Według przedstawionego przez rząd harmonogramu łagodzenia obostrzeń, organizacja imprez okolicznościowych z udziałem gości, w tym wesel i komunii, będzie możliwa od 15 maja. Wtedy jednak limit gości, których będzie można zaprosić na uroczystość, będzie dość restrykcyjny - 25 osób, a w dodatku impreza będzie musiała odbywać się w plenerze.

Co z uroczystościami, które zostały zaplanowane na wcześniejsze terminy? Tu politycy nie pozostawiają niestety żadnych złudzeń.

- Będzie to tylko uroczystość kościelna - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Jeśli spadek zakażeń będzie się utrzymywał, już od 29 maja zostanie wprowadzony natomiast limit do 50 osób podczas wesel, komunii, chrzcin i innych imprez okolicznościowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Chodzi m.in. o zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

Koronawirus w Polsce - luzowanie obostrzenia

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym w świątyni może przebywać jedna osoba na 20 m2. Utrzymany został także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Zakazane są także spotkania w grupach większych niż 5 osób, zatem organizacja jakiegokolwiek przyjęcia jest właściwie niemożliwa. Poza tym restauracje i inne lokale nadal pozostają zamknięte nie tylko na codzienną obsługę wewnątrz, ale też organizację wszelkich imprez. Co prawda 15 maja zostaną otwarte ogródki restauracyjne, ale nadal nie będzie możliwości zorganizowania spotkania rodzinnego czy innego wydarzenia w środku lokalu. Nadal obowiązywać będą limity osób, zachowanie dystansu i wszelkich innych zasad reżimu sanitarnego.

Zobacz wideo: Komunia święta 2021 w czasie pandemii. "Cała sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie"

Zobacz więcej :

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Lackowska

Pozostałe wiadomości