Newsy

Awaria sieci ciepłowniczej w Warszawie. Władze miasta pomagają mieszkańcom

Newsy

Aktualizacja:
awaria sieci

Awaria sieci ciepłowniczej na warszawskiej Pradze Północ może być wynikiem wcześniejszej awarii Elektrociepłowni Żerań - poinformowała firma Veolia Energia Warszawa SA. Obecnie bez ciepła jest 65 budynków. Przywrócenie dostaw ciepła planowane jest na godz. 20:00.

Warszawa: awaria elektrociepłowni

Najpoważniejsze, usuwane obecnie, awarie sieci ciepłowniczej w stolicy wystąpiły na Pradze Północ, czyli w pobliżu Elektrociepłowni Żerań należącej do firmy PGNiG TERMIKA.

- Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że są następstwem czwartkowej awarii w tej elektrociepłowni - napisała w oświadczeniu dyrektor komunikacji Veolia Energia Warszawa SA Aleksandra Żurada.

Ze względu na trudności związane z dotychczasowymi pracami przywrócenie dostaw ciepła przesunięto na godz. 20 w niedzielę, a nie godz. 11, jak planowano.

W żerańskiej elektrociepłowni w czwartek 14 stycznia w wyniku awarii doszło do czasowego ograniczenia produkcji ciepła, co z kolei doprowadziło do znaczącego i gwałtownego spadku parametrów ciśnienia i temperatur w warszawskiej sieci ciepłowniczej.

- Przez kilka godzin do rurociągów warszawskiego systemu ciepłowniczego tłoczona była woda, która zamiast 90 stopni Celsjusza miała temperaturę niespełna 50 stopni - podała Żurada.

Po przywróceniu prawidłowej pracy elektrociepłownia rozpoczęła tłoczenie wody o temperaturze ponad 100 stopni. W ocenie dyrektor "ponowna zmiana temperatur w krótkim okresie czasu spowodowała, że rury ciepłownicze poddane zostały silnym naprężeniom termicznym".

- Gwałtowne wahania temperatur wody sieciowej są groźne dla każdej sieci ciepłowniczej ze względu na drastyczne zmiany naprężeń rurociągów, wynikające ze zmieniającej się rozszerzalności cieplnej stali, z której są wykonane - wyjaśniła możliwe przyczyny awarii.

- Zagrożenie to wzrasta wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz a biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną ostatnich dni, staje się wręcz krytyczne - dodała.

Awaria elektrociepłowni Żerań

W piątek 15 stycznia rano firma powołała stały sztab kryzysowy, przewidując możliwe skutki awarii żerańskiej elektrociepłowni, a co za tym idzie, rosnące zagrożenie pojawieniem się awarii na sieci ciepłowniczej. Zadaniem sztabu jest zapewnienie optymalnej pracy stołecznej sieci ciepłowniczej przez okres nadchodzącej fali mrozów.

- W ramach działań sztabu kryzysowego Veolia Energia Warszawa SA zabezpieczyła już w piątek rano pracę ekip na kolejne dni. Celem podjętych decyzji było zapewnienie możliwości pracy ciągłej jednocześnie w kilku miejscach w Warszawie - zapewniła Żurada.

- Taka organizacja pracy skutkuje najkrótszym możliwym czasem usuwania awarii oraz zapewnieniem mieszkańcom komfortu cieplnego najszybciej jak to tylko jest możliwe - dodała dyrektor.

Warszawa: awaria sieci ciepłowniczej

Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, powołując się na informację Veolii, przekazała, że trwa naprawa awarii sieci ciepłowniczej na Pradze Północ.

- Zapasowe ogrzewanie ma Szpital Praski, który również dotknęły skutki awarii - zaznaczyła rzeczniczka.

Według informacji na stronie warszawskiej Veolii bez ciepła jest 65 budynków.

Straż miejska we współpracy z administratorami budynków, które objęła awaria sprawdzają, czy nie potrzebuje pomocy ktoś z mieszkańców - szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Miasto wypożycza elektryczne piecyki, a chętni mogą zostać ewakuowani do Liceum Ogólnokształcącego im. marszałka Józefa Piłsudskiego, które zostało do tego specjalnie przygotowane.

Ratusz uruchomił infolinię pod numerem 19 115, na którą mogą dzwonić mieszkańcy potrzebujący pomocy. Aktualne informacje o przerwach w dostawie ciepła na terenie miasta można znaleźć na stronie energiadlawarszawy.pl.

Zobacz też:

Niedziele wolne od handlu w 2021 roku. Czy 17 stycznia sklepy będą otwarte?

Nowy banknot 1000 zł. Kiedy pojawi się w naszych portfelach?

Do kiedy potrwa lockdown w Polsce? Przedsiębiorcy już to wiedzą

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości