Newsy

Trzy nowe wyspy w Polsce. Wiemy, jak się będą nazywać

Newsy

Petr Venzel/Pixabay

W Polsce powstają trzy nowe wyspy - jedna na Zalewie Wiślanym i dwie na Zalewie Szczecińskim. Jakie będą nosić nazwy? O tym zdecydowało głosowanie zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej.

Wyspa Estyjska - to propozycja nazwy wyspy na Zalewie Wiślanym, która powstanie po budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka . Wyniki głosowania na ich nazwy podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W konkursie wzięło udział 21, 9 tys. osób.

Trzy nowe wyspy mają nazwy

Na zwycięską nazwę wyspy na Zalewie Wiślanym zagłosowało 9 tys. 984 osoby. Na podium znalazły się też: "wyspa Bursztynowa" (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy).

Z kolei zwycięska nazwa dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim to Brysna (od połączenia nazw "bryza" oraz "sny"), która uzyskała 9693 głosów. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się: wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów).

Jeśli chodzi o wyspę południową na Zalewie Szczecińskim, zwycięzcą okazała się nazwa Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim), uzyskując 8735 głosów. Na drugim i trzecim miejscu były nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

Nowe wyspy w Polsce 2020

Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są: Przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra.

Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu. Zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Zakończyło się ono w niedzielę 20 września.

Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej

- podał rzecznik resortu gospodarki morskiej Michał Kania.

Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe grawertony, jako autorzy nazw nowych wysp w granicach państwa polskiego.

Foka albinos na rosyjskich wyspach na Morzu Ochockim. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Bydgoszcz, czyli polska Wenecja i jej okolice

A może nad morze? Województwo Zachodniopomorskie zaprasza

Najważniejsze atrakcje Świnoujścia. Co warto zobaczyć?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości