Newsy

Zamieszanie z rejestracją na szczepienie przeciw COVID-19. "Usterka w systemie"

Newsy

Aktualizacja:
szczepionka

Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób między 40. a 60. rokiem życia spowodowała ogromny chaos. Niektórzy otrzymali termin skierowania nawet na przyszły tydzień. Okazało się, że nastąpiła usterka w systemie, co przyznał szef KPRM Michał Dworczyk.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - rejestracja odblokowana

Od rana pojawiają się informacje o osobach, którym udało się zapisać na szczepienie na koronawirusa, chociaż - według przedstawianego wcześniej harmonogramu - rejestracja ich roczników jeszcze się nie rozpoczęła. Na portalu pacjenta mogą wybrać miejsce i termin szczepienia. Część terminów jest w pierwszej połowie kwietnia.

Informację o zapisach potwierdził w RMF -ie szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

- W tej chwili mamy rejestrację otwartą dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia. W systemie centralnej rejestracji zarejestrowanych jest łącznie około 11 milionów osób, z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest około 1,8 mln. W ostatnich dwóch dniach ta rejestracja zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy dla osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji. I zostały dziś w nocy wyznaczone skierowania dla osób od 40. do 60. roku życia – powiedział rano Dworczyk w RMF FM.

- Dzisiaj od rana te osoby dostają SMS-y i telefony z propozycją umówienia się na konkretny termin – dodał szef KPRM.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - usterka systemu

Za pośrednictwem formularza zgłosiło się ponad 600 tysięcy osób w wieku od 40 do 60 lat, tym osobom wystawiono skierowania. Jednak niedługo potem okazało się, że nastąpił błąd systemu. Szef KPRM Michał Dworczyk mówił o tym na briefingu prasowym.

- Nastąpiła usterka w systemie, terminy miały być wyznaczane na drugą połowę maja. Po usunięciu tej usterki odblokujemy i do każdej osoby będzie dzwonił konsultant proponując termin szczepienia. Namawiamy punkty szczepień, aby przepisywały osoby starsze z terminów majowych na bliższe. Te terminy miały być wyznaczane na połowę maja, ale przez usterkę część tych osób zapisała się na terminy jeszcze kwietniowe, na kilka godzin wstrzymujemy rejestrację osób od 40. do 60. roku życia - powiedział minister Dworczyk.

Chaos w sprawie szczepień

Zamieszanie wokół uruchomienia zapisów dla osób w wieku 40-59 lat minister Dworczyk tłumaczył na popołudniowej konferencji prasowej. Jak mówił, gdy informował rano w radiu RMF FM o tym fakcie, nie zdawał sobie sprawy, że osoby te zapisywane są już na terminy kwietniowe.

- Wtedy nie wiedziałem jeszcze o tym, że system ma usterkę i zaczął zapisywać czterdziestolatków na kwiecień – wyjaśnił.

Dodał, że do osób czterdziestoletnich zadzwonią konsultanci i przesuną im szczepienie na maj, aby w kwietniu szanse miały zaszczepić się jeszcze ludzie starsi. Ci, którym udało się umówić wizytę na dziś lub jutro będą zaszczepione, bo trudno by było w tak krótkim terminie znaleźć na ich miejsce innego pacjenta.

Jak ocenił, "miały miejsce dwa potknięcia".

- Pierwsze to, że system nie zadziałał w sposób taki, jak powinien zadziałać, drugie - że my komunikacyjnie nie byliśmy na tyle skuteczni, na ile powinniśmy być. I za to jeszcze raz przepraszamy - mówił Dworczyk.

Pytany o swoją odpowiedzialność polityczną za zamieszanie z zapisami i ewentualną dymisję, odparł:

- Jestem zawsze do dyspozycji pana premiera i zgodnie z jego decyzją w każdej chwili oczywiście mogę zmienić zadania, którymi się zajmuję - stwierdził szef KPRM.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - harmonogram

Do końca sierpnia – według zapowiedzi rządu – powinny być zaszczepione wszystkie chętne osoby, a w II kwartale wykonanych ma być 20 mln szczepień.

Od II kwartału szczepić będzie można się w większej liczbie punktów. Oprócz już dostępnych w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), w szpitalach rezerwowych i tymczasowych, szczepić się będzie można też w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), w punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt), w punktach drive-thru, w zakładach pracy i w aptekach.

Od 12 kwietnia codziennie na szczepienia będzie mógł się zapisywać kolejny rocznik. Zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972 i 24 kwietnia – 1973.

Profil zaufany nie działa - awaria serwisu

System EPUAP przestał działać. Strona serwisu nie odpowiada i nie pozwala na zalogowanie się. Początkowo strona w ogóle się nie wyświetlała a przeglądarka informowała o błędzie 503 - czyli przeciążeniu serwera. Po chwili przy próbie ponownego logowania do profilu zaufanego strona wyświetla komunikat o przerwie technicznej.

Awaria systemu to prawdopodobnie efekt zwiększonego zainteresowania skierowaniami na szczepienia. Ze względu na awarię sparaliżowany jest jednak nie tylko system elektronicznych skierowań. Nie można skorzystać też m.in. ze spisu powszechnego, który wystartował w czwartek.

Szczegóły na TVN24.

Zobacz też:

Krzysztof Krawczyk zmaga się z koronawirusem i falą hejtu. Komentarze są okrutne

Andrzej Piaseczny wraca do zdrowia i publikuje urocze zdjęcie z mamą. "Wiosenne sanatorium domowe"

Serie popularnego leku na przeziębienie wycofane z aptek

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości