Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla przewlekle chorych. Jak wygląda rejestracja?

szczepionka przeciwko COVID-19
Stefan Cristian Cioata/Getty Images
Źródło: Moment RF
Szczepienia przeciwko koronawirusowi są w toku. 10 marca ruszyły zapisy dla osób, które zmagają się jakąś chorobą przewlekłą, a od 15 marca otrzymują one preparat. Jak wygląda rejestracja na szczepienie?

Kto może rejestrować się na szczepienia?

Badania pokazują, że osoby, które zmagają się z chorobą przewlekłą, należą do grupy ryzyka i w ich przypadku zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może mieć dużo cięższy przebieg. Przed chorobą mogą ich uchronić szczepienia.

Zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia od 10 marca na szczepienia mogą się zapisać pacjenci, którzy:

  • nie ukończyły 69 lat;
  • są dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
  • są poddawani wentylacji mechanicznej;
  • mieli wykonany przeszczep komórek, tkanek i narządów i są w trakcie leczenia immunosupresyjnego;
  • rozpoczęli chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 roku;
  • mają zdiagnozowaną chorobę nowotworową;
  • zostali zakwalifikowani do przeszczepu.

Szczepienia tej grupy pacjentów (szacuje się, że w Polsce jest ich 150 tysięcy) wystartowały 15 marca. Resort zaleca, aby otrzymali one szczepionkę mRNA, czyli preparat opracowany przez firmę Pfizer lub Moderna.

Jak wygląda rejestracja?

Osoby, które chcą się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19 mogą to zrobić na cztery sposoby:

  • wysyłając SMS-a

Po wysłaniu SMS-a o treści "SzczepimySie" na numer + 48 664 908 556 otrzymają one wiadomość zwrotną. Będzie ona zawierała prośbę o przesłanie numeru PESEL oraz kodu pocztowego. Kiedy system zarejestruje dane, oddzwoni do nich konsultant, który zaproponuje konkretną datę szczepienia.

  • dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię 989

W ten sposób możemy zapisać siebie lub członka rodziny. Po połączeniu się z konsultantem należy podać numer PESEL i numer telefonu. Następnie wyznacza on termin oraz punkt, w którym zostaniemy zaszczepieni. Informacja z potwierdzeniem wizyty przyjdzie SMS-em.

  • za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl

Na stronie internetowej znajduje zakładka e-Rejestracja. Po wypełnieniu formularza system zaproponuje 5 możliwych terminów szczepień w punktach, które znajdują się blisko naszego miejsca zamieszkania. Po rejestracji, na podany w formularzu numer telefonu wysłany zostanie SMS z potwierdzeniem wizyty. Kolejne powiadomienie przyjdzie na dzień przed terminem szczepienia.

  • w punkcie szczepień

Osoby, które należą do aktualnie szczepionej grupy powinny mieć automatycznie wystawione e-skierowanie na szczepienie. Aby je zrealizować wystarczy skontaktować się wybranym punktem szczepień i umówić na wizytę.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 prowadzone są już na całym świecie. W Polsce wystartowały zaraz po świętach Bożego Narodzenia w 2020 r. W pierwszej kolejności preparat podano osobom związanym ze służbą zdrowia oraz seniorom powyżej 70 roku życia. Następni w kolejce byli nauczyciele i wykładowcy. Obecnie szczepionkę otrzymują osoby przewlekle chore. Od 29 marca preparat będzie podawany pracownikom służb mundurowych. Obecnie rejestrować mogą się osoby powyżej 60. roku życia.

Do tej pory podano blisko 5,6 mln dawek szczepionki. Drugą dawkę otrzymało prawie 2 miliony Polaków. Z rządowego raportu wynika ponadto, że po szczepieniach zgłoszono 5297 niepożądanych odczynów, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Zobacz wideo: Polska szczepionka na koronawirusa

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Kobiety w ciąży chorują na koronawirusa. Prof. Zimmer: "Przerażająca liczba przypadków i wstrząsający przebieg"

Kwarantanna po przylocie do Polski z Wielkiej Brytanii. Kto nie musi jej odbywać?

Dodatkowe obostrzenia regionalne? Minister zdrowia: "Nie jest to wykluczone"

Autor: Katarzyna Oleksik

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości