Newsy

"Sinfonia Varsovia w skali". Jak będzie wyglądała nowa siedziba sali koncertowej?

Newsy

TVN24

Choć nowa siedziba Sinfonii Varsovii jeszcze nie powstała, to na placu Defilad w Warszawie można zobaczyć miniaturę przyszłej sali koncertowej. Plenerowa wystawa "Sinfonia Varsovia w skali" wystartuje 29 kwietnia i potrwa do 2 maja.

"Sinfonia Varsovia w sakli"

Centralnym punktem ekspozycji ustawionej przed Pałacem Kultury i Nauki będzie połowa makiety nowej sali koncertowej Sinfonii Varsovii. Została zbudowana w skali 1:10 i odtworzono w niej wszystkie elementy wystroju z projektu austriackiego architekta Thomasa Puchera. W pudełkowej formie zamknięto konstrukcję z pierścieni z miejscami dla widowni, które wyglądają jak lewitujące balkony. Jej twórcy wykorzystali identyczne materiały, jak te przeznaczone do budowy prawdziwej sali koncertowej.

Wszystko musiało zostać wiernie skopiowane, by sprawdzić akustykę największej sali koncertowej w Polsce. Podczas testów na instrumentach zagrali muzycy Sinfonii Varsovii. Ich widownią było 1827 drewnianych figurek, ubranych w filcowe kamizelki. Ten zabieg miał imitować sposób, w jaki publiczność pochłania dźwięk podczas prawdziwego koncertu.

Co będzie można zobaczyć na wystawie?

Model sali koncertowej to niejedyna atrakcja wystawy. Zaprezentowane zostaną również wizualizacje adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego SGGW oraz ogrodu, w którym znajdzie się zawieszona nad ziemią, ażurowa konstrukcja. Dzięki niej budynki zostaną odizolowane od hałasu ulicy, a w jednym z jej najwyższych punktów powstanie taras widokowy.

- Na kalendarium będzie można prześledzić wybór wydarzeń, które w oczach osób związanych z Sinfonią Varsovią od samego początku, wydały się szczególnie ważne. Na mapie świata natomiast będzie można odbyć metaforyczną podróż do wszystkich miejsc, które orkiestra odwiedziła. Pokazany zostanie również wybór najważniejszych wydawnictw płytowych, które wywindowały pozycję orkiestry na światowym rynku muzycznym, dzięki współpracy z takimi artystami jak Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Martha Argerich czy Nigel Kennedy - zapowiada biuro prasowe Sinfonii Varsovii.

Odwiedzający wystawę będą mogli również poznać wielowymiarowość działalności orkiestry. Przedstawione zostaną organizowane przez nią festiwale - Szalone Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu - i działania edukacyjne - Poranki na Grochowskiej, Akademia Sinfonia Varsovia.

Wystawa będzie dostępna na placu Defilad od 29 kwietnia do 29 maja w godzinach 8-20. Jej start 29 kwietnia (czwartek) zaplanowany został na godzinę 12. Każdy może obejrzeć ją bezpłatnie. Sinfonia Varsovia zapowiada, że w kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana w innych lokalizacjach. Podczas letniego festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu będzie dostępna w jej siedzibie przy ulicy Grochowskiej 272.

Sinfonia Varsovia - kiedy nowa siedziba będzie gotowa?

Nowa siedziba Sinfonii Varsovii na Kamionku ma być gotowa za pięć lat. Zgodnie z aktualnym harmonogramem prace budowlane ruszą na początku 2022 roku, na co zabezpieczono w budżecie miasta cztery miliony złotych. Natomiast na kolejne dwa lata prac przewidziano niecałe 184 miliony złotych. Pierwszy etap, którego zwieńczeniem będzie otwarcie trzech frontowych budynków od strony Grochowskiej, nastąpi na początku 2024 roku. Drugi etap robót budowlanych ma zakończyć się w 2026 roku, wtedy otwarta zostanie sala koncertowa. Przeznaczono na niego ponad 433 miliony złotych.

Jest już ostateczny projekt siedziby Sinfonii Varsovii. "To będzie największa sala koncertowa w Polsce"

Zobacz także:

Laureat wielu nagród i ambasador polskiej kultury we Francji. Andrzej Seweryn obchodzi jubileusz. "Praca jest moją misją"

Adam Fidusiewicz żegna się z "Na Wspólnej". Skąd ta decyzja? "Zadzwonili do mnie zza oceanu i poprosili o współpracę"

Grzegorz Skawiński został malarzem? "Wyobraźnia może być nieskrępowana i to mnie fascynuje"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości