Newsy

Rekord upałów na biegunie zimna. Jakie są przyczyny nietypowej pogody?

Newsy

Syberia

38 stopni Celsjusza pokazały w miniony weekend termometry w mieście Wierchojańsk. Leży ono w republice Jakucji, w azjatyckiej części Rosji i jest nazywane północnym biegunem zimna. Może być to najwyższa temperatura odnotowana za kręgiem polarnym.

Rekordowe upały na biegunie zimna

W mieście Wierchojańsk w republice Jakucji w azjatyckiej części Rosji, nazywanym północnym biegunem zimna, odnotowano 20 czerwca 38 stopni Celsjusza. Taką informację podała agencja RIA Nowosti. Może być to najwyższa temperatura odnotowana za kręgiem polarnym.

Co na to meteorolodzy? Wśród przyczyn nietypowej pogody w Wierchojańsku wymieniają silny wyż ze wschodu i klimat Jakucji, określany jako silnie kontynentalny. Zimą przychodzą tam silne mrozy, a latem - upały.

30-stopniowe fale gorąca zdarzają się w Jakucji latem, ale raczej w lipcu, a nie w czerwcu.

Według prognoz sytuacja wkrótce się unormuje i do 27 czerwca temperatura w mieście spadnie do plus 15 stopni Celsjusza. Ogółem na Syberii meteorolodzy odnotowują w tym roku temperatury o 10-12 stopni przekraczające normy o tej porze roku.

Północny biegun zimna

O miano najzimniejszego miejsca na półkuli północnej Wierchojańsk rywalizuje z inną miejscowością w Jakucji - wsią Ojmiakon. W Wierchojańsku w 1892 roku odnotowano minus 67,8 stopni Celsjusza, w Ojmiakonie również temperatury spadały poniżej 67 stopni.

Radio Echo Moskwy wyraziło przypuszczenie, że po potwierdzeniu danych z Wierchojańska odnotowana tam temperatura będzie najwyższą zarejestrowaną kiedykolwiek na obszarach leżących na północ od kręgu polarnego. Poprzedni rekord ciepła - 37,8 stopni - należał do Alaski.

Zobacz też:

Kuba Witek – filmowiec, który dokumentuje topniejące lodowce. Przez koronawirusa utknął na Wyspach Owczych

Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Reykjavik – stolica krainy lodu i ognia. Co warto zobaczyć?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości