Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Pogoda w długi czerwcowy weekend nas rozpieszcza. Świeci słońce, a termometry po raz pierwszy w tym sezonie pokazują 30 stopni. O ile upał nie przeszkadza tym, którzy wypoczywają na łonie natury, o tyle tym, którzy wolne dni spędzają w mieszkaniu, może mocno dać się we znaki. Jak obniżyć temperaturę we wnętrzu? Wśród najskuteczniejszych sposobów są wentylatory i klimatyzatory, które schłodzą mieszkanie i przyniosą nam ulgę.

Spędzanie czasu w gorącym pomieszczeniu jest nie do zniesienia. Wysoka temperatura powietrza wpływa na nasze samopoczucie i efektywność w trakcie pracy. Jak zmniejszyć wysoką temperaturę w trakcie upałów?

>>>Zobacz też: Co jeść, by się nie pocić w gorące dni?

Przyczyny wysokiej temperatury pomieszczeń

Dobra jakość powietrza w mieszkaniu lub pracy to klucz do dobrego samopoczucia jego użytkowników. Wysoka temperatura w pomieszczeniach może się pojawić nie tylko w trakcie upalnych dni, ale też podczas wykonywania codziennych czynności. Przyczynami nieprzyjemnej temperatury powietrza są prasowanie, gotowanie, a nawet pranie. Szczelnie zamknięte okna i oddychanie domowników to kolejne czynniki, które wpływają na obecność pary wodnej. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie regularne wietrzenie pomieszczeń i otwieranie okien w trakcie wykonywania domowych obowiązków. Mimo wszystko najwyższa temperatura w budynku pojawia się wtedy, gdy na dworze panują upały. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamykanie okien, dzięki czemu nie wpuszczamy do domu gorącego powietrza.

>>>Zobacz też: Samochód to blaszana klatka! Kierowcy w czasie upałów mają znacznie obniżoną koncentrację

Chłodzenie mieszkania zasłonami okiennymi

Jednym ze skutecznych sposobów na ochłodzenie mieszkania w bloku i domu prywatnym jest zamontowanie odpowiednich osłon okiennych, które dadzą 100% zaciemnienia i komfort przed nagrzaniem. Rolety zaciemniające są bardzo skutecznym pomysłem na upalne dni i świetnym rozwiązaniem na aranżację okna w domach. Takie rolety występują w wielu kolorach, ale najlepszym rozwiązaniem będą odcienie, które się nie odbarwiają. Chłodzenie mieszkania roletą sprawi, że w pomieszczeniach będzie niższa temperatura niż na dworze. Innym rozwiązaniem na upalne dni są grube zasłony lub ciemne firany, które niestety w porównaniu z roletami gromadzą w sobie dużą ilość zanieczyszczeń. Roztocza i inne składniki kurzu osadzają się we włóknach tkanin, przyczyniając się do rozwoju alergii, a nawet astmy. Kolejnym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest zamontowanie rolet zewnętrznych, które nie tylko chłodzą mieszkanie, ale również są dobrym izolatorem akustycznym. Ponadto chronią nasłonecznione meble przed płowieniem i szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Rolety zewnętrzne chronią przed wysoką temperaturą i stanowią bardzo skuteczną izolację termiczną w trakcie zimy.

>>>Zobacz też: Pierwszy dzień lata 2019 w Google Doodle

Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Skuteczną metodą na ochłodzenie mieszkania są nawilżacze powietrza, które dzielimy na parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. W trakcie zakupu należy pamiętać, że te pierwsze, oprócz funkcji nawilżającej, oddają do pomieszczenia delikatne ciepło. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w trakcie upałów będzie kolejne urządzenie, czyli nawilżacz ewaporacyjny. Ten sprzęt po uruchomieniu zasysa powietrze z pomieszczenia, nawilża je i wypuszcza na zewnątrz chłodną mgiełkę. Dodatkowe funkcje takich urządzeń mają pozytywny wpływ na zdrowie astmatyków lub osób, które skarżą się na zatoki. Nawilżacze powinny być dobrane przede wszystkim na podstawie wielkości mieszkania. W ich przypadku liczy się wydajność, moc i obecność filtrów. Chłodzenie mieszkania latem z pomocą nawilżaczy jest wygodne i skuteczne, ale tylko wtedy, gdy zakupimy sprzęt wysokiej jakości.

Klimatyzator do chłodzenia mieszkania

Wyżej wymienione sposoby pokazują, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji. Równie dobrym sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniach jest zakup klimatyzatora, który jest zazwyczaj przenośny, nawilża powietrze i oczywiście je chłodzi. Technologia hydrochłodzenia obecna w nowoczesnych urządzeniach zamienia wysoką temperaturę powietrza w przyjemną bryzę, a dodatkowo oczyszcza i nawilża pomieszczenia. Innym rozwiązaniem na ochłodzenie mieszkania w upał jest zastosowanie wentylatora, który niestety nie obniża temperatury powietrza. Wywołuje ruch, dzięki któremu odczuwamy przyjemniejszy chłód, ale nie na długo. Wystarczy wyłączyć urządzenie, żeby poczuć się niekomfortowo.

Zastanawiając się, jak wychłodzić mieszkanie w upalne dni, należy pomyśleć nad wadami i zaletami obu rozwiązań. Klasyczny wentylator daje wrażenie chłodniejszego powietrza, natomiast klimatyzator rzeczywiście obniża jego temperaturę. Drugie rozwiązanie, pomimo że skuteczne, to nie nadaje się dla osób wrażliwych na intensywne podmuchy powietrza. Poza tym nieprawidłowe użytkowanie klimatyzatora może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów, dlatego tak istotna jest wymiana filtrów.

Zobacz też:

Jak schłodzić psa w upały?

Udar słoneczny. Jak rozpoznać jego objawy? Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym?

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości