Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?

Nawilżacz powietrza
skaman306/Getty Images
Źródło: Moment RF
Wilgotność to parametr informujący o zawartości pary wodnej w powietrzu – w pomieszczeniu zamkniętym powinna wynosić 30–65%. Przy takiej wilgotności mieszkańcy czują się komfortowo. Zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski jej poziom może negatywnie wpływać na samopoczucie domowników.

Wilgotność powietrza w domu zmienia się wraz z porami roku – może być znacznie niższa w sezonie grzewczym i wyższa przy ciepłym i mokrym lecie. Czasami zbyt suche powietrze powoduje kłopoty z oddychaniem, a zbyt duża wilgotność może skutkować rozwojem chorób górnych dróg oddechowych, odpowiada również za ból głowy i uczucie zimna. Co ważne, to, jaka wilgotność panuje w mieszkaniu, ma wpływ na znajdujące się w pomieszczeniach przedmioty (zwłaszcza drewniane), dlatego warto sprawdzać, czy parametr mieści się w granicach normy.

Wilgotność powietrza w domu – monitorować czy nie?

Temperaturę powietrza w mieszkaniu monitoruje wiele osób, a termometry stały się elementem wyposażenia ich domów. To niezwykle istotny parametr – nikt przecież nie lubi, gdy jest za zimno lub zbyt gorąco. Wydaje się jednak, że nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pomiaru wilgotności powietrza. Nawet jeśli na półce stoi stacja pogodowa, niewiele osób regularnie sprawdza wilgotność. Być może wynika to z faktu, że nie jest tak bardzo odczuwalnym parametrem, niełatwo bowiem ocenić, czy znajduje się ona na odpowiednim poziomie. Tymczasem wilgotność powietrza to bardzo ważny parametr, który w znacznym stopniu wpływa na komfort życia. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność (zawartość pary wodnej w powietrzu) wpływa niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Optymalna wilgotność mieści się w granicach 40–60 proc., choć dopuszczalne są wartości 30–65%. Niższe i wyższe poziomy wymagają skorygowania. Oczywiście na ten parametr w pomieszczeniu zamkniętym ma wpływ pogoda, dlatego podczas mroźnej zimy wilgotność powietrza może znacznie spadać, a podczas ulewy w gorący letni dzień – drastycznie pójść w górę. Mierzenie wilgotności powietrza w domu pozwala kontrolować jej spadki i wzrosty, a przede wszystkim ułatwia utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Dlaczego warto sprawdzać, czy powietrze nie jest zbyt „mokre” lub zbyt suche? Każde odchylenie od normy ma znaczenie, a jeśli utrzymuje się dłużej, prowadzi do rozwoju chorób, a także powstawania uszkodzeń np. drewnianych mebli czy podłóg.

Wpływ wilgotności powietrza w domu na zdrowie

Gdy w pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze, pojawiają się niekorzystne objawy, takie jak drapanie w gardle, kłopoty z oddychaniem, wysuszone spojówki. Zbyt niska wilgotność powietrza wpływa szczególnie niekorzystnie na osoby z alergią oraz na dzieci; sprawia, że do dróg oddechowych przedostaje się jeszcze więcej szkodliwych substancji, co może skutkować rozwojem chorób: zapalenia gardła, krtani, tchawicy, a nawet płuc. W przypadku zbyt wysokiej wilgotności powietrza pojawiają się problemy ze złapaniem oddechu, spada wydolność organizmu, pojawia się ból głowy i osłabienie. Jeśli parametr nie wraca do normy przez dłuższy czas, zwiększa się podatność na zachorowanie na reumatyzm, zapalenie zatok, choroby nerek, a także schorzenia dermatologiczne. W każdym z tych przypadków należy jak najszybciej wyrównać wilgotność powietrzu. Przy zbyt suchym warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza (niektóre modele mają funkcję oczyszczania), czasami wystarczy przykręcić nieco ogrzewanie. Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu? Jeśli problemem jest zbyt wysoki poziom wilgotności, należy nabyć tzw. osuszacz powietrza lub pochłaniacze wilgoci. Trzeba również zadbać o regularne i częste wietrzenie pomieszczeń.

Miernik wilgotności powietrza w domu

Dbając o komfort wszystkich domowników, zwłaszcza najmłodszych i cierpiących na alergie, powinno się regularnie mierzyć wilgotność powietrza w domu. Odchylenia od normy należy jak najszybciej korygować, aby parametr mieścił się w ustalonych granicach. Mierzenie wilgotności powietrza w domu wymaga nabycia odpowiedniego sprzętu – stacji pogodowej lub specjalnego miernika. Profesjonalne mierniki dzielą się na kilka kategorii:

  • higrometr włosowy – wykorzystuje syntetyczne lub bawełniane włosy, które zmieniają swoją długość pod wpływem wilgoci,
  • higrometr kondensacyjny – wilgotność liczona jest na podstawie dwóch czynników: temperatury oraz skraplającej się pary wodnej,
  • higrometr elektrolityczny – obliczenia na podstawie zmiany przewodności czujników pod napięciem,
  • Psychrometr – tutaj pomiar wilgotności to różnica dwóch innych pomiarów: temperatury otoczenia oraz powietrza (urządzenie składa się z dwóch termometrów: suchego oraz mokrego z rtęcią).

Zobacz też:

Czym oddychamy? Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja?

Pora na wiosenne porządki. Pani Gadżet radzi, jak ułatwić sobie sprzątanie

Rozsadzamy i przesadzamy kwiaty. Jak to zrobić prawidłowo?

Autor: Adrian Adamczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości