Newsy

Załamanie pogody w weekend: burze z gradem. "Wbrew wcześniejszym zapowiedziom"

Newsy

Długi weekend czerwcowy według synoptyków IMGW miał być ciepły i słoneczny. Jednak czeka nas zmiana podawanej wcześniej prognozy. Możliwe są przelotne opady deszczu i burze z gradem. Gdzie możemy się ich spodziewać?

IMGW ostrzega przed zmianą w pogodzie

Zapowiedzi synoptyków dotyczące długiego weekendu były bardzo optymistyczne - od piątku prognozowano skok temperatury. Informowano też, że w sobotę i niedzielę w większości kraju - za sprawą tzw. klinu wyżowego - będzie się utrzymywać sucha i słoneczna aura (ze wschodu i południowego wschodu Europy do Polski miało napływać ciepłe, suche powietrze).

Jednak czeka nas zmiana podawanej wcześniej prognozy.

- Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na długi weekend, możliwe są przelotne opady deszczu i burze - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Zagrzmi m.in. na Mazurach, Podlasiu, w Sudetach czy Bieszczadach.

Pogoda na weekend 5 i 6 czerwca 2021 r.

IMGW informuje jednak o korekcie prognoz. Zgodnie z najnowszymi przewidywaniami meteorologów burz i opadów deszczu możemy się spodziewać niemal w całym kraju - nie wystąpią jedynie na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, gdzie będzie słonecznie i ciepło - do 26 stopni Celsjusza.

Synoptyk IMGW Mateusz Barczyk mówi, że na pozostałym obszarze kraju, a konkretnie w pasie od Śląska, przez centrum Polski i wschód mogą pojawić się okresowe zmiany pogody, czyli wzrost zachmurzenia, przelotne opady deszczu i burze. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz dotyczy Podlasia, Warmii i Mazur oraz linii wzdłuż południowej granicy Polski, od Sudetów po Bieszczady.

- W czasie burz opady do 15 mm i grad. Temperatura maksymalna od 17 stopni C do 25 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany. W czasie burz porywy do 65 km/h, a w górach do 80 km/h - czytamy w prognozie na sobotę.

W ciągu dnia termometry wskażą od 17-19 stopni Celsjusza nad morzem, przez 20 stopni na wschodzie i na południu kraju, do 26 stopni na zachodzie Polski.

Gdzie jest burza?

IMGW najprawdopodobniej wyda w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw dolnośląskiego (powiatów: zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, jeleniogórskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych i kłodzkiego;) oraz województwa małopolskiego (powiat tatrzański).

Więcej o pogodzie na TVN Meteo.

Jak się zachować w czasie burzy? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Horoskop dzienny na sobotę. Warto zachować ostrożność i trzymać się przepisów

Kremy z filtrem na lato. Jaki wybrać dla dorosłych, a jaki dla dzieci?

Domowe lody truskawkowe. Przepisy, porady

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl, TVN Meteo, x-news

Pozostałe wiadomości