Newsy

Pogoda na tydzień 28 czerwca - 4 lipca. Przed nami dni pełne pogodowych niespodzianek

Newsy

Po czerwcowych upałach i kilkustopniowym ochłodzeniu wchodzimy w lipiec, który może okazać się miesiącem równie zmiennym. Widać to już po prognozach na pierwsze dni wakacji. Zaczynamy ponad 30-stopniowym upałem, by zakończyć tydzień deszczem i burzami nad częścią Polski.

Czerwiec od wielu lat już nie był tak upalny, jak w tym roku. Ci, którzy mogli wyjechać nad polskie morze, byli zachwyceni panującą aurą. Końcówka miesiąca niestety okazała się mocno burzowa, co spowodowało liczne straty materialne w całej Polsce. Wiele osób z obawą spogląda na prognozy lipcowe. Po pierwsze dlatego, że to początek wakacji i urlopów Polaków, po drugie, bo chcieliby idealnie wpasować się w najlepszą pogodę do plażowania i zażywania morskich kąpieli.

Prognoza pogody na tydzień 28.06 - 4.07

Początek tygodnia, tj. 28 i 29 czerwca zacznie się słonecznie i bez opadów deszczu. Nad całą Polską ma być ok. 26-30 st. C, więc będzie to idealny czas do przebywania na świeżym powietrzu. Warto pamiętać o nawodnieniu, bezpiecznych kąpielach wodnych i zabezpieczaniu skóry odpowiednimi filtrami.

W poniedziałek, 28 czerwca zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami, zwłaszcza na wschodzie, wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, a na północnym wschodzie oraz w Tatrach również burz. Suma opadów w czasie wyładowań atmosferycznych do około 10 mm. Temperatura maksymalna od 23 st. C na północnym wschodzie, około 26 st. C w centrum, do 29 st. C na południowym zachodzie; nad morzem od 20 st. C do 23 st. C. Wiatr słaby, po południu na wschodzie i nad morzem okresami umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy pogodnie, jedynie początkowo jeszcze na północnym wschodzie zachmurzenie duże z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu. Lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 12 st. C na północnym wschodzie, do 17 st. C na zachodzie i 18 st. C lokalnie nad morzem. Wiatr słaby, nad morzem jeszcze okresami umiarkowany, zmienny.

We wtorek, 29 czerwca zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie i południu wzrastające okresami do dużego. Na krańcach południowych miejscami burze, lokalnie z gradem i opadami deszczu do 25 mm. Słaby przelotny deszcz możliwy również na Suwalszczyźnie. Temperatura maksymalna od 25 st. C na północnym wschodzie, około 29 st. C w centrum, do 31 st. C na południowym zachodzie; nad morzem od 22 st. C do 26 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W połowie tygodnia pogoda niestety zacznie się zmieniać. Środa, 30 czerwca będzie kluczowym dniem, bo to właśnie wtedy temperatura w centrum kraju przekroczy 30 st. C, a po południu i wieczorem zaczną się burze. To będzie również najcieplejsza noc w nadchodzącym tygodniu, termometry wskażą 16 st. C.

Jaka pogoda będzie w pierwszych dniach lipca?

W czwartek, 1 lipca po środowych opadach deszczu temperatura spadnie o kilka stopni. W centrum możemy spodziewać się zaledwie ok. 24 st. C. Zachmurzenie tego dnia może być duże, występować będą także opady deszczu i burze z piorunami.

Piątek, 2 lipca to chwila spokoju. Co prawda temperatura nadal ma być ok. 24 st. C, ale za to będzie słonecznie, bez opadów deszczu i innych anomalii pogodowych.

Sobota, 3 lipca przyniesie dużo deszczu. Zachmurzenie ma się utrzymywać przez większość dnia, a temperatura w centrum kraju wahać się będzie między 24 a 26 st. C.

Niedziela, 4 lipca podobnie jak sobota będzie deszczowa. Zachmurzenie duże, a temperatura, choć nieco wyższa, ok. 26 st. C, to nadal bez upałów.

Zobacz także:

Jak się zachować, kiedy burza złapie nas na otwartej przestrzeni? Czy używanie telefonu jest bezpieczne?

Czy w czasie upałów powinniśmy się szczepić? Specjalista chorób zakaźnych wyjaśnia

Jak skutecznie nawodnić organizm? 5 domowych sposobów

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: TVN 24, IMGW

Pozostałe wiadomości