Pogoda

Susza w Polsce zagraża rolnikom. Kiedy spadnie deszcz?

Pogoda

Autor:
Patrycja
Sibilska
Źródło:
TVN Meteo
Wyschnięta ziemia

W Polsce panuje obecnie susza meteorologiczna - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Za nami ciepła i niemal bezśnieżna zima, a marzec jest bardzo słoneczny i bez opadów. Taka pogoda cieszy spacerowiczów, martwi jednak rolników. Sucha gleba oznacza bowiem gorsze warunki do ukorzeniania się wysiewanych roślin. Kiedy możemy spodziewać się deszczu?

Susza w Polsce

- Pogoda w lutym, która powinna być wyżowa i mroźna, była jak w marcu - deszczowa i wietrzna. Marzec natomiast - z silnymi stabilnymi i suchymi wyżami, zachowuje się jak luty. To bardzo źle - zwraca uwagę synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. W centralnych i północnych regionach kraju od 25 lutego nie odnotowano znaczących sum opadów deszczu. Większe sumy były rejestrowane w górach, głównie w formie śniegu i deszczu ze śniegiem.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

Kiedy spadnie deszcz?

Jak wskazuje synoptyk tvnmeteo.pl, "porządnych opadów w prognozach nie widać do 27 marca. Na występujące częściej opady, rzędu 1-5 litrów wody na metr kwadratowy, można liczyć dopiero w kwietniu.

Według długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej suma opadów w kwietniu w centrum i na północy kraju ma kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a na południu opady powinny być w normie. Dzięki temu rozwój suszy ma zostać zahamowany.

Pogoda na kwiecień 2022 r.

Kwiecień będzie prawdopodobnie ciepły, z temperaturą powietrza powyżej normy. Według IMGW "mimo wzrostu temperatury powietrza i parowania, prognozowane opady powinny wystarczyć do zapewnienia odpowiedniej ilości wody dla rozwijającej się wegetacji", a "topniejąca górska pokrywa śnieżna pozytywnie wpłynie na poprawę stanów wód w rzekach południowej części kraju".

Lokalnie jednak, w zależności od rozkładu i rodzaju opadów, a także rodzaju gleby i uprawianych roślin, sytuacja może przedstawiać się inaczej, a zagrożenie suszą może być większe.

Sytuacja na rzekach w Polsce

Obecnie stan wód na rzekach układa się głównie na poziomie średnim i niskim, natomiast jeszcze połowie lutego i na początku marca dominowała strefa wody średniej i wysokiej. Jak zaznacza IMGW "ponad 20 dni bez opadu spowodowało gwałtowny przyrost liczby stacji wodowskazowych w strefie wody niskiej".

Susza i problemy dla rolników

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Polsce panuje obecnie susza meteorologiczna. Zjawisko to pojawia się, gdy przez przynajmniej 20 dni występuje brak opadów bądź jest ich niedobór. Oznacza problemy przede wszystkim dla rolników. Obserwowany jest spadek stanów wody i wysychanie gleby, szczególnie w strefie korzeniowej (do siedmiu centymetrów), co oznacza gorsze warunki do ukorzeniania się wysiewanych roślin.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Edwin Remsberg/Getty Images

Pozostałe wiadomości