Hobby

Rolnicy robią karierę w internecie. Czym jest agro show-biznes?

Hobby

Aktualizacja:

Chłopcy mają za młodu różne marzenia. Niektórzy chcą być strażakami, inni policjantami, zaś kolejni farmerami czy gwiazdami Internetu. Są też tacy, którzy pragną to połączyć. Filip Chajzer porozmawiał z młodymi rolnikami i odkrył, czym jest agro show-biznes.

Agro Kuzyni gwiazdami Internetu

Okazuje się, że pracując w polu oraz hodując zwierzęta, również można zdobyć popularność. Doskonale wiedzą o tym Agro Kuzyni, czyli Krzysztof Gorzelańczyk oraz Bartek Purul, którzy założyli na YouTube kanał. W filmikach pokazują uprawę zboża i przygotowywanie kombajnów do żniw. Dlaczego? Bartek mówi:

Pokarm się ciężko wytwarza. Wszyscy powinni wiedzieć, skąd bierze się jedzenie na półkach. Że to nie jest takie proste, jak się każdemu wydaje - że zasieje się, a samo rośnie. Trzeba dużo pracy

Wtóruje im inny rolnik - filmowiec, Jakub Kazimierczak i dodaje:

Ludzie w mieście powinni wiedzieć na pewno, że praca rolnika to praca cały rok, dzień w dzień

Majątek na wsi, czyli ceny traktorów

Rolnictwo jest nie tylko czasochłonne, ale również bardzo kosztowne. Sam ciągnik to koszt setek tysięcy złotych. Co ciekawe, takie maszyny mogą mieć ciekawe udogodnienia - masaż w fotelu, lodówkę, telewizor czy nawet klimatyzację. Kazimierczak ujawnia:

Jakby wziąć taką największą wersję, najsilniejszą, full wypas, to cena wyniosłaby może koło miliona złotych

Przez to, zawód rolnika jest zawodem "z dziada pradziada". Nierealne jest spełnienie tego marzenia samodzielnie w dorosłym życiu, bo potrzeba wielu lat pracy i ogromnych kosztów. Jak mówi Krzysztof Gorzelańczyk:

Niemożliwe jest ruszenie od zera. Jest potrzebny naprawdę ogromny kapitał, praktycznie nie do wyobrażenia, żeby tutaj cokolwiek zacząć, a zanim zaczęłoby to przynosić jakiekolwiek zyski to jest potrzebnych wiele, wiele lat. Tutaj praktycznie w Polsce większość mamy też gospodarstw rodzinnych. To wszystko jest kontynuowane od wielu pokoleń i dlatego te gospodarstwa wyglądają, jak wyglądają w chwili obecnej

11-latek każdą chwilę spędza w ogrodzie:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości