Newsy

Hamujesz na widok radaru? Nowe urządzenia będą wykrywać jazdę "na kangura". Czy pojawią się w Polsce?

Newsy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Fotoradar

Jazda " na kangura", czyli hamowanie na widok radaru, to niestety bardzo powszechny nawyk wśród kierowców. Hiszpanie znaleźli jednak sposób na rozwiązanie tego problemu. Nowe urządzenia zmierzą prędkość zbliżania i oddalania się pojazdu od radaru. Czy zostaną zainstalowane także na polskich drogach?

Jak działają nowe radary?

System testowany w Hiszpanii składa się z kilku urządzeń - zarówno przenośnych, jak i tych umieszczonych na masztach fotoradarowych. Zasada działania polega na łączeniu ich we wzajemnie skomunikowaną sieć.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Urządzenia mobilne mogą być ustawiane przed i za klasycznym, montowanym na maszcie, fotoradarem. Pomysłodawcy systemu nie określają dokładnie, czy urządzenia wyposażone są w skanery tablic rejestracyjnych czy aparaty fotograficzne. Rozpoznają one nie tylko prędkość z jaką pojazd zbliża się do miejsca zainstalowanego na stałe fotoradaru, ale też prędkość, z jaką się od niego oddala.

Czy system radarów zastosowanych w Hiszpanii pojawi się w Polsce?

Już niebawem rozpocznie się kolejny przetarg na 147 fotoradarów. Nowe urządzenia zastąpią te dotychczas używane, celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w najbardziej newralgicznych miejscach w Polsce. Nowe mierniki będą wyposażone w nowoczesną technologię, która znacznie poprawi skuteczność i efektywność systemu. Nie będą to jednak te same urządzenia, jakie testowane są aktualnie w Hiszpanii.

Nowe fotoradary mają zdolność wykonywania pomiarów na kilku pasach jednocześnie, a jakość zdjęć pozwala na bezproblemowe zidentyfikowanie kierującego pojazdem oraz odczytanie numeru tablicy rejestracyjnej, bez względu na warunki pogodowe. Niektóre z urządzeń CANARD mają również możliwość rozróżniania typów pojazdów, a także są doposażone w kamery rejestrujące zsynchronizowany obraz tyłu pojazdu, który będzie namierzony przez miernik prędkości

Powiększająca się liczba fotoradarów w Polsce wraz z nowym taryfikatorem mandatów to naprawdę skuteczne narzędzia poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zwłaszcza nowe stawki mandatów powstrzymują kierowców przed przekraczaniem prędkości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości