Newsy

"Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Kim był zapomniany naukowiec, o którym powstał film?

Newsy

Aktualizacja:

Marian Wieleżyński był inżynierem, naukowcem i prekursorem przemysłu gazowniczego w Polsce. Jego niezwykłą i całkowicie zapomnianą historię ma przypomnieć film "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa". Skąd wziął się pomysł na produkcję i jak twórcy trafili na postać naukowca? Na ten temat w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Mariuszem Bonaszewskim, aktorem i reżyserem oraz Wojciechem Zielińskim, aktorem.

Niezwykła historia alchemika ze Lwowa

Marian Wieleżyński był wyjątkowym człowiekiem, który - choć dokonał rzeczy wielkich - całkowicie przepadł na kartach historii. Film "Wieleżyński - alchemik ze Lwowa" przybliża jego postać i to robi w dość nietypowy sposób. - Początkowo film miał mieć formę fabularyzowanego dokumentu. W końcu uznaliśmy, że historię Wieleszyńskiego opowie aktor - mówił Mariusz Bonaszewski, aktor i reżyser filmu.

W postać naukowca wciela się Wojciech Zieliński. Aktor w rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak wyznał, że Wieleżyński zrobił na nim ogromnie wrażenie. - W książce, którą o nim czytałem, znalazły się listy, które pisał do żony Jadwigi. Pomyślałem sobie, jakie to jest poetyckie, liryczne. Jak bardzo musiał ją kochać - mówił Wojciech Zieliński.

Warto dodać, że ukochana naukowca była niezwykłą kobietą. - Podobno zrobiła ogromne wrażenie na samym Józefie Piłsudskim, do tego zdarzało jej się szmuglować broń - dodał Wojciech Zieliński.

Lekcja zapomnianej historii

"Wieleżyński - alchemik ze Lwowa" to przede wszystkim lekcja zapomnianej historii. Twórcy wykazali się ogromną dbałością o szczegóły, aby jak najlepiej oddać charakter i klimat tamtych czasów. Dodatkowo zabierają nas w podróż po przepięknych zakątkach Podkarpacia, gdzie toczy się akcja filmu. Jak twórcy szukali miejsc związanych z naukowcem? Dowiecie się tego z rozmowy w Dzień Dobry Wakacje.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Bartosz Zmarzlik w roli modela. "Na żużlu, jak i na zdjęciach trzeba być pod każdym względem przygotowanym"

Córka aktora z "Na Wspólnej" idzie w ślady ojca. "Całe dzieciństwo spędziłam w garderobie"

Klaudia El Dursi pokazała zdjęcie ze swoim partnerem. Fani: "Ale Wy jesteście piękni"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości