Rząd Malty kolejny raz zmienia obostrzenia. Kto może spędzić wakacje na wyspie?

malta, wakacje, podróże
Sylvain Sonnet/Getty Images
Minister zdrowia Malty Chris Fearne poinformował niedawno, że od środy (14 lipca) do kraju nie będą wpuszczane osoby, które nie są w pełni zaszczepione. Na chwilę przed wejściem w życie nowych zasad, pojawił się kolejny komunikat rządu, zgodnie z którym decyzja ta została odwołana.

Malta zmienia zdanie w sprawie niezaszczepionych przeciw COVID-19

W piątek (9 lipca) maltański minister zdrowia Chris Fearne poinformował, że od środy do kraju nie będą wpuszczane osoby, które nie są w pełni zaszczepione, a wtorkowy komunikat rządu ukazał się na kilka godzin przed wejściem w życie tego wymogu.

Fearne oznajmił w piątek, że Malta będzie pierwszym krajem Unii, który ten zakaz wprowadzi, ponieważ "musi chronić swoje społeczeństwo". Dodał, że ostatnie przypadki koronawirusa wykryto wśród gości, którzy mieli negatywne testy, zanim wsiedli do samolotu lecącego na Maltę, lecz nie byli zaszczepieni.

Z kolei we wtorek (13 lipca) wieczorem, rząd Malty poinformował, że rezygnuje z planu wpuszczania na swoje terytorium jedynie osób w pełni zaszczepionych na COVID-19, jednak przybywający na wyspę bez certyfikatu szczepionkowego będą musieli odbyć kwarantannę.

Kto może polecieć na Maltę?

Na wyspę miały być wpuszczane tylko osoby, które są w pełni zaszczepione - czyli przyjęły jedną dawkę szczepionki Johnson & Johnson lub dwie dawki Pfizera, Moderny czy Astry Zeneki. Po wycofaniu się z tej decyzji, podróżować na Maltę mogą także ci, którzy nie są w pełni zaszczepieni lub w ogóle nie przyjęli szczepionki . Przed wylotem należy wykonać test na obecność koronawirusa i okazać wynik negatywny.

Warto jednak podkreślić, że nawet z negatywnym testem można zostać skierowanym na kwarantannę. Izolacja ma trwać pięć dni. Testu nie muszą robić dzieci do lat pięciu.

Malta uznaje jedynie certyfikaty covidowe wydane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Populacja wyspy została zaszczepiona jak dotąd w 79 proc., a władze mają zamiar osiągnąć wskaźnik wyszczepienia rzędu 85 proc.

W czerwcu na Malce zdarzały się dni, gdy nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, lecz liczba infekcji zaczęła ponownie rosnąć.

Zobacz wideo: Malta – cel tysięcy uchodźców rocznie

Dzień Dobry TVN/x-news

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości