Newsy

Węgry zamykają granice. "Wracamy do przepisów zastosowanych podczas pierwszej fali"

Newsy

Sasipa Muennuch/ Getty Images

Planowałeś podróż do Węgier? Niestety musisz ją przełożyć. Od 1 września w kraju obowiązywać będą nowe przepisy. Jakie obostrzenia powracają?

Węgry zamykają granice

Jak oświadczył szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej w Budapeszcie od 1 września Węgry zamkną swe granice przed cudzoziemcami.

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące ochrony granicy, wracamy do przepisów zastosowanych podczas pierwszej fali (epidemii koronawirusa): od 1 września na terytorium Węgier nie mogą wjeżdżać obywatele innych państw. Wyjątkiem będą tylko uzasadnione sytuacje, przy zachowaniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa

- oznajmił Gulyas.

Powracający z zagranicy obywatele Węgier będą musieli udać się na kwarantannę na 14 dni lub dopóty, dopóki nie przejdą z wynikiem negatywnych dwóch testów na koronawirusa z przerwą dwóch dni.

Na terytorium Węgier będą mogli wjechać obywatele innych państw w ramach konwoju wojskowego, podróży służbowych z ramienia firm międzynarodowych (...) będzie też możliwość podróży dyplomatycznych i oficjalnych

- dodał.

Jak tłumaczył Gergely Gulyas, ruch tranzytowy będzie zapewniony wytyczonymi korytarzami. Osobne surowe przepisy będą dotyczyć wydarzeń sportowych.

Uważamy, że będzie to korzystne dla zdrowia Węgrów i przysłuży się ochronie węgierskiej gospodarki

- zaznaczył.

Przepisy te mają obowiązywać co najmniej przez miesiąc.

Koronawirus na Węgrzech

W ciągu ostatniej doby na Węgrzech odnotowano duży wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Było ich 132, co jest niemal najwyższym wynikiem dobowym od początku epidemii – wynika z danych przekazanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono 5511 zakażeń koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi nadal 614. 3759 zakażonych już wyzdrowiało.

Wzrosła tez liczba aktywnych zakażeń – jest ich obecnie 1138. Opieki szpitalnej wymaga 78 chorych na Covid-19.

W czwartek poinformowano, że z powodu kontaktów z zainfekowaną osobą na kwarantannie przebywa minister sprawiedliwości Judit Varga, kierujący kancelarią premiera minister Gergely Gulyas oraz jego zastępca, wiceminister Balazs Orban. Okazało się też, że zakażony koronawirusem jest rzecznik rządzącego Fideszu, Istvan Hollik.

Zobacz też:

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce [aktualne dane]

Uwaga na żmije w górach. GOPR apeluje o ostrożność

Klawiatury w folii spożywczej. Jak szkoły przygotowują się na rozpoczęcie roku?

Zobacz wideo: Nowe regulacje dotyczące kwarantanny w Polsce:

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości