Newsy

Kto umiera na COVID-19? Płeć i masa ciała jednak nie mają znaczenia

Newsy

iStockphotokieferpix/Getty Images

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 miało być szczególnie groźne dla mężczyzn i osób otyłych. Pacjenci z tej grupy mieli też częściej umierać. Najnowsze badania pokazują jednak, że ani płeć, ani masa ciała chorego nie mają większego wpływu na przebieg COVID-19.

Jakie czynniki wpływają na przebieg COVID-19?

Badacze z Uniwersytetu w Kapsztadzie, którym przewodził dr Bruce Biccard, przyjrzeli się wynikom 58 badań, w których wzięło udział ponad 44 tysiące osób. Z ich analizy wynika, że pacjenci z COVID-19 przebywający na OIOM byli o 40 proc. bardziej narażeni na zgon, jeżeli palili papierosy; o 54 proc. częściej, jeżeli mieli zbyt wysokie ciśnienie krwi; o 41 proc., gdy chorowali na cukrzycę oraz aż o 75 proc., kiedy cierpieli na choroby układu oddechowego. Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi lub rakiem miały około dwukrotnie większe ryzyko zgonu, a cierpiący na choroby nerek - 2,4 razy większe niż pacjenci bez tych czynników ryzyka.

Innymi istotnymi czynnikami związanymi ze zwiększoną śmiertelnością z powodu COVID-19 były: nasilenie niewydolności narządowej wymagające wentylacji mechanicznej (2,5-krotnie w porównaniu do niewentylowanych pacjentów), a także podwyższona liczba białych krwinek i innych markerów stanu zapalnego.

Analizując przyczyny tych korelacji autorzy stwierdzili, że w większości przypadków wiek pacjentów jest silnie związany z wymienionymi schorzeniami, a więc i ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu COVID-19 po przyjęciu na OIOM. Jeżeli chodzi o nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu i choroby układu oddechowego to mogą one być związane z receptorami konwertazy angiotensyny (ACE) na powierzchni pęcherzyków płucnych, których ilość - jak sugerują wcześniejsze badania - jest skorelowana z podatnością na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Tymczasem wśród palaczy i pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc występuje zwiększona ekspresja receptorów ACE-2.

Związek między nadciśnieniem i chorobami sercowo-naczyniowymi a zwiększoną śmiertelnością może być spowodowany uszkodzeniem serca związanym z ogólnoustrojową reakcją zapalną w odpowiedzi na zakażenie COVID-19.

Płeć i masa ciała nie mają wpływu na przebieg COVID-19

W czasie pandemii pojawiały się liczne badania, które sugerowały, że na COVID-19 znacznie częściej umierają mężczyźni oraz osoby otyłe. Analiza przeprowadzona przez zespół dr. Bruce'a Biccarda niesie za sobą inne wnioski.

- Nasze wyniki potwierdzają związek między cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi i chorobami układu oddechowego ze śmiertelnością u pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii. Jednak zgłaszana wcześniej korelacja pomiędzy płcią męską i zbyt wysokim BMI nie została potwierdzona przez tę metaanalizę. Z uwagi na dużą próbę badawczą jest to w pełni wiarygodne oszacowanie - podsumowują autorzy publikacji w czasopiśmie "Anesthesia".

Zobacz wideo: COVID-19 groźny dla osób otyłych

Zobacz także:

Naukowcy ostrzegają przed syndromem "długi Covid". Może dotknąć miliony osób, głównie w średnim wieku

Portugalia walczy z kolejną falą pandemii. Rząd wprowadza godzinę policyjną

Martyna Wojciechowska zaszczepiła się przeciw COVID-19. "Mój tata nie zdążył zanim zachorował i przez wiele dni drżeliśmy o jego życie"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości