Trwa Narodowy Program Szczepień. Według ostatnich danych, preparat - przynajmniej w jednej dawce - przyjęło do tej pory 54 proc. dorosłych Polaków. By osiągnąć odporność populacyjną to jednak wciąż za mało. Czy rząd ma w planach wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19?
Spot promujący Loterię Narodowego Programu Szczepień został przedstawiony podczas konferencji prasowej z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka, prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michała Kuczmierowskiego oraz głównego doradcy premiera ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana. Omówiono też strategię walki z pandemią koronawirusa.
Szczepienia przeciw COVID-19
Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień zwracał uwagę, że dynamika rejestracji na szczepienia spada.
- Znowu odnotowaliśmy tydzień do tygodnia spadek o 30 procent . W zeszłym tygodniu było to 49 tys. osób dziennie, które się rejestrowały. To jest oczywiście bardzo niepokojące zjawisko - ocenił minister Dworczyk.
Wskazał, że w tym tygodniu blisko milion mln dawek preparatu nie pojechało do punktów szczepień, gdyż z nich zrezygnowano, bo "nie ma osób zainteresowanych szczepieniami".
Jak powiedział Dworczyk, z tego też powodu pierwsze punkty szczepień powszechnych sygnalizują, że będą zamykane. Zaznaczył, że ciężar szczepień przejmą punkty populacyjne, m.in. POZ-ty.
- Natomiast tak, jak już sygnalizowaliśmy, zapowiadaliśmy wcześniej, dzisiaj największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepienia - podkreślił.
Wyraził jednocześnie zadowolenie, że 75 proc. Polaków pozytywnie ocenia realizację Narodowego Programu Szczepień, ale - zaznaczył - przede wszystkim w tej chwili wszyscy musimy się skupić na tym, żeby te szczepienia postępowały. - Żebyśmy się rejestrowali i szczepili, bo okres wakacyjny i zmniejszenie się natężenia pandemii, jej intensywności powoduje, że właśnie borykamy się z problemem, o którym mówimy - stwierdził.
- W tej chwili mamy 54 proc. dorosłych Polaków albo zaszczepionych przeciwko COVID-19 pierwszą dawką albo zarejestrowanych na szczepienie, które odbędzie się w najbliższych dniach - poinformował pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.
W grupie wiekowej 70+ ponad 77 proc. osób jest zarejestrowanych bądź zaszczepionych, w grupie 60+ jest to 67 proc. W coraz młodszych grupach wiekowych odsetek ten spada.
Szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe?
Podczas konferencji szef KPRM był pytany o plan B dotyczący szczepień, bo jak do tej pory - na co zwracała uwagę dziennikarka - w pełni zaszczepionych jest 13,3 mln Polaków. Czy jest brana pod uwagę możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień?
- Plan B jest realizowany cały czas, tzn. cały czas tworzymy nowe formy zachęt - odpowiedział Dworczyk.
Wyraził też nadzieję, że więcej placówek podstawowej opieki zdrowotnej zaangażuje się w program zachęcania do szczepień. - Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli ogłosić, że zakończyliśmy nasze negocjacje z POZ-ami - dodał minister. Do tej pory na 10 tys. placówek mniej więcej połowa była zaangażowana w program.
- Nie ma w tej chwili żadnych rozmów i w żadnym kraju nie ma wprowadzonych rozwiązań dotyczących przymusu szczepienia. WHO też takich zaleceń nie wydaje - zaznaczył szef KPRM.
Zobacz też:
1 lipca rusza loteria dla zaszczepionych. Co będzie można wygrać?
Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?
Zobacz wideo: Drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 można będzie przyjąć w dowolnym punkcie szczepień w Polsce
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP| x-news