Profilaktyka 40 plus: "Ma pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii". Jak skorzystać z bezpłatnego pakietu badań?

Thana Prasongsin/Getty Images
Thana Prasongsin/Getty Images
Źródło: Moment RF

Każdy Polak, który skończył 40 lat, może wykonać za darmo pakiet badań diagnostycznych. Jest to możliwe od czwartku 1 lipca. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z pakietu?

Profilaktyka 40 plus - co to jest?

Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Przewiduje to rozporządzenie, które minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.

- Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia. Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym. Profilaktyka 40 plus ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki - podkreśla szef resortu zdrowia.

Profilaktyka 40 plus - jak skorzystać?

Osoby, które będą chciały skorzystać z pakietu badań, powinny wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Dzięki temu zostanie wygenerowane zlecenie pakietu badań odpowiedniego dla płci. Dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, przewidziane jest wsparcie przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program Profilaktyka 40 plus. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym.

Profilaktyka 40 plus dla kobiet

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Profilaktyka 40 plus dla mężczyzn

Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Profilaktyka 40 plus - pakiet badań

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Profilaktyka 40 plus - do kiedy?

Program "Profilaktyka 40 PLUS" będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

Profilaktyka 40 plus. Minister zdrowia: "Przełomowy moment w cyklu życia". Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

Agnieszka Włodarczyk pokazała dania serwowane w szpitalu: "W innych nie jest tak kolorowo"

Dorota Wellman przez wiele lat nie mogła zajść w ciążę. "Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie