Newsy

Konferencja Ministerstwa Zdrowia. Szef resortu: "naturalnym jest rozciągnięcie czerwonej strefy na cały kraj"

Newsy

Aktualizacja:
x-news

Adam Niedzielski przedstawił przewidywania dotyczące rozwoju pandemii podczas czwartkowej konferencji resortu zdrowia: - Piątkowe wyniki, które są raportowane w sobotę, być może dojdą do 15 tys. przypadków - powiedział minister. Jakie tematy jeszcze podjęto podczas briefingu prasowego?

Wzrasta dzienna liczba zakażeń

Spodziewam się dalszego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Sobotnie dane mogą podawać do 15 tys. przypadków - ocenił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Dodał, że decyzja o objęciu całego kraju czerwoną strefą nie jest potrzebna.

Minister zdrowia pytany o sytuację w punktach pobrań wymazów na obecność koronawirusa drive-thru, ocenił, że do końca tygodnia spodziewa się dalszego wzrostu liczby zachorowań.

Nie ma tutaj strefy komfortu, trzeba się liczyć z dyskomfortem, i będziemy reagowali na kolejki w punktach pobrań drive-thru

- dodał.

Niedzielski pytany, czy rekomenduje objęcie czerwoną strefą całego kraju, podkreślił, że "według prowadzonego monitoringu mamy ciągły przyrost stref czerwonych - 317 powiatów w strefie czerwonej z ok. 380 w całym kraju".

Nie jest potrzebna decyzja, skoro mamy tak ogromny przyrost strefy czerwonej w kraju, naturalnym jest rozciągnięcie tej strefy na cały kraj

- zaznaczył szef resortu zdrowia.

Strefa czerwona i żółta

Od zeszłej soboty w strefie czerwonej są 152 powiaty i miasta na prawach powiatu, w tym 11 miast wojewódzkich. W pozostałych powiatach obowiązują wytyczne dla stref żółtych.

W strefach czerwonych obowiązuje między innymi ograniczenie w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje. Szkoły wyższe oraz szkoły średnie przeszły w tryb nauczania zdalnego

- czytamy na TVN24.pl.

Łóżka covidowe

Na czwartkowym briefingu prasowym w Ministerstwie Zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że tego dnia potwierdzono najwięcej dobowych zakażeń koronawirusem - 12,1 tys.

W wyniku rozmów z sektorem prywatnym baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc

- powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

To - jego zdaniem - pokazuje, że "cały czas mamy realizowany scenariusz wykładniczego wzrostu liczby zachorowań, co powoduje i wzmaga presję na system opieki zdrowotnej".

Niedzielski poinformował, że od dwóch dni prowadzone są bardzo intensywne rozmowy z sektorem prywatnym. Partnerem w tych rozmowach - mówił - była uczestnicząca również w konferencji wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz.

Cieszę się, że mogę dzisiaj zakomunikować, że w wyniku naszych rozmów baza łóżek dostępnych na cele covidowe, pierwszy raz w historii, efektem współpracy i wysiłku sektora prywatnego, powiększy się o tysiąc łóżek

- poinformował szef MZ. Ocenił, że to bardzo realne wsparcie.

Poinformował również, że szpitale prywatne, które udostępnią łóżka, "zlokalizowane są w dużych miastach, w aglomeracjach, czyli tam, gdzie są najbardziej potrzebne"

Mówiąc o finansowaniu tych szpitali prywatnych, które wspomogą państwo w walce z koronawirusem, Niedzielski powiedział, że szpitale te będą otrzymywały od niego polecenia na uzgodnionych warunkach i będą korzystały z warunków finansowych, które NFZ oferuje podmiotom publicznym.

Zobacz wideo: Ponad 12 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej zakażeń i zmarłych od początku epidemii

Zobacz także:

Robert Kudelski zrzucił 19 kg. "Jak ciocia mówi: 'poprawiłeś się', to absolutnie trzeba przechodzić na dietę"

Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski "zrywają z tradycją" i pokazują zdjęcia z podróży... przedślubnej

Radosław Majdan przebywa w szpitalu. Co się stało?

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości