Newsy

Jak powstają audiobooki? "Niesamowite jest to, że możemy zabierać słuchaczy w podróż"

Newsy

Wakacje to doskonała okazja do tego, aby nadrobić zaległości i sięgnąć po lektury, na które wcześniej nie było czasu. Dla tych, którzy kochają opowieści, ale już za samym czytaniem nie przepadają, doskonałym rozwiązaniem będą audiobooki. Jak one powstają?

Jak powstają audiobooki?

Czytanie poszerza naszą wiedzę oraz rozwija wyobraźnie. Więcej czasu na lekturę mamy zazwyczaj na wakacjach. Niestety książki bywają ciężkie i zabieranie ich ze sobą na plaże jest mało wygodne. Dlatego warto zabrać ze sobą ebooki lub audiobooki. Te ostanie szczególnie przypadną do gustu tym, którzy nie przepadają za czytaniem, ale cenią sobie dobre historie. Ogromną bazę słuchowisk (i nie tylko) oferuje Storytel.

Nagrywaniem audiobooków zajmuje się Julia Konarska, aktorka i lektorka. Jak wygląda jej praca? - Są dwie szkoły. Jedna mówi, żeby się dobrze przygotować i zapoznać z tekstem wcześniej, a druga, żeby jednak zachować świeżość. Staram się balansować gdzieś pomiędzy i przynajmniej dobrze przewertować książkę - mówiła Julia Konarska w rozmowie z Olivierem Janiakiem.

Samo nagrywanie audiobooków podzielone jest na sesje. Pojedyncza trwa zazwyczaj cztery godziny. Mimo że ich tworzenie wymaga ogromnego wysiłku i skupienia, to jak mówiła Julia Konarska, praca nad nimi niesie za sobą bardzo dużo przyjemności. - Niesamowite jest to, że możemy zabierać słuchaczy w podróż. Staram się wczuwać i bardzo emocjonalnie podchodzić do tej pracy - mówiła.

Nie tylko dla dorosłych

Warto dodać, że audiobooki dostępne w aplikacji Storytel to publikacje nie tylko dla dorosłych. W pokaźniej bazie znajdują się słuchowiska skierowane zarówno do młodzieży, jak i małych dzieci. Aktorka wyznała, że taka forma przekazu bardzo przypadła do gustu jej córce. - Wspólnie słuchamy bajek czytanych przez Edytę Jungowską - dodała.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości