Newsy

Rehabilitacja pacjentów po koronawirusie. "Mamy do czynienia z osobami niepełnosprawnymi"

Newsy

Pionierski program pilotażowy rehabilitacji pacjentów po COVID-19 prowadzony jest w Szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Na czym polega? Jakie przynosi efekty? Kto może korzystać z terapii? O tym opowiedział nam prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii.

Pionierski program rehabilitacji pacjentów

W Szpitalu MSWiA w Głuchołazach na początku września ruszył pionierski program rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Jest on skierowany do ozdrowieńców, którzy - mimo negatywnego wyniku testu - wciąż odczuwają dyskomfort oddechowy, duszność czy też ograniczenie możliwości wysiłkowych.

Program pilotażowy polega na próbie przywrócenia zdrowia, sprawności i możliwości wysiłkowych tym wszystkim, którzy przebyli zakażenie, a u których objawy nie ustąpiły. Mamy do czynienia z osobami niepełnosprawnymi, stąd pomysł, żeby uruchomić taki program na potrzeby rehabilitacji takich osób, których jak wiemy, jest coraz więcej

– wyjaśniał prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, kierownik Działu Usprawniania Leczniczego w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach.

Jak dodał, każdą osobę, u której po przejściu koronawirusa nadal utrzymują się objawy utrudniające funkcjonowanie, lekarz POZ może skierować na 3 tygodniową rehabilitację . Do szpitala trafiają osoby z całej Polski.

My nie stosowaliśmy żadnych obostrzeń polegających na możliwości wejścia do tego programu. Na chwilę obecną mamy 60 łóżek i tyle osób korzysta w tej chwili. Jest możliwość zwiększenia tego, dyrekcja zapewnia, że może być sto łóżek albo i więcej

- mówił fizjoterapeuta w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Jak wygląda terapia pacjentów po COVID-19?

Istotą programu nie są specyficzne ćwiczenia oddechowe, tylko traktowanie wysiłku fizycznego jako leku na powikłania po koronawirusie. Rehabilitacja rozpoczyna się od specjalistycznej oceny stanu zdrowia pacjenta. Po określeniu objawów dobierane są indywidualne ćwiczenia.

Plan rehabilitacji stosowany jest według określonych modeli opracowanych w szpitalu w Głuchołazach. Jest on związany nie tylko z wysiłkiem fizycznym, ale także z opieką psychologiczną, lekarską i pielęgniarską, badaniami pacjenta "przed" i "po" oraz ćwiczeniami relaksacyjnymi.

Okazuje się, że tych objawów jest znacznie więcej, mam na myśli zaburzenia równowagi, pamięci, depresje, lęk, zaburzenia koncentracji, które się pojawiają i które stwierdzamy u pacjentów, stąd ten program. Ukierunkowany jest na poprawę możliwości wysiłkowych

– tłumaczył prof. Jan Szczegielniak.

Jakie efekty przynosi rehabilitacja? U pacjentów po 3 tygodniach widoczne jest zmniejszenie duszności, poprawa czynności wentylacyjnych oraz polepszenie jakości życia związanego ze sferą psychiczną.

Program jest efektywny. To jest poprawa możliwości wysiłkowych, ograniczenie duszności, ale przede wszystkim zlikwidowanie tego potwornego osłabienia utrzymującego się u pacjentów dosyć długo

– podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Księżna Diana oszukana przez dziennikarza BBC - donosi nasza reporterka z Londynu

Sauna do twarzy – zalety i sposób użycia urządzenia parowego i jonowego

Jeździ rowerem po Europie, by promować swoje miasto. "Zapraszam do Bydgoszczy"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości