Sauna do twarzy – zalety i sposób użycia urządzenia parowego i jonowego

sauna
PublicDomainPictures/Pixabay

Sauna do twarzy nie ma nic wspólnego z typową sauną fińską czy parową. Nazwą tą określa się małe urządzenie, które w sposób kontrolowany wytwarza parę wodną lub zjonizowaną zawiesinę cząstek wody. Wpływają one korzystnie na stan skóry i ułatwiają wykonanie czynności kosmetycznych.

Sauna do twarzy to kontynuacja tradycyjnej praktyki wykonywania tzw. parówek. Korzystne działanie pary wodnej może być wzmocnione przez zastosowanie ziół, które mogą poprawiać efekt kosmetyczny, działać relaksująco albo pomagać w leczeniu schorzeń układu oddechowego.

Zasada działania sauny do twarzy

Sauna do twarzy jest urządzeniem, które w sposób kontrolowany podgrzewa w specjalnym zbiorniczku wodę i przez odpowiednie końcówki lub otwarte maseczki dostarcza na twarz parę wodną. Strumień ten w niektórych urządzeniach wypływa samoistnie, a w innych jest kierowany ku wylotowi końcówki przez wbudowany wentylator. Urządzenia tego typu mają zasilanie elektryczne i zabezpieczenia ograniczające czas działania grzałki. Ich ważnym elementem jest termostat, który reguluje temperaturę podgrzewania wody lub naparu ziołowego. Dzięki temu unika się ryzyka oparzenia zbyt gorącą parą.

Niezależnie od typu urządzenia należy ściśle stosować się do zaleceń producenta dotyczących umieszczenia wylotu pary względem twarzy – zapewnia to bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko powstania niekorzystnych działań ubocznych, np. oparzenia, nadmiernego rozszerzenia porów czy naczynek krwionośnych.

Producenci opracowują i wprowadzają do obrotu sauny do twarzy o różnej konstrukcji. Część z nich ma wbudowane dysze, przez które wypływa para. Inne modele wyposażone są w niewielkie maseczki, które kształtem dostosowane są do ust i nosa. Nie zakłada się ich bezpośrednio na twarz, lecz utrzymuje w określonej przez producenta odległości – mniejszej, jeśli celem sesji jest wykonanie inhalacji, a większej w przypadku zabiegów kosmetycznych. Para opływa wtedy twarz delikatnym strumieniem i równomiernie oddziałuje na całą jej powierzchnię.

Jak używać sauny do twarzy?

Przed użyciem sauny do twarzy należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia. Dzięki temu zachowuje się bezpieczeństwo i w optymalny sposób wykorzystuje możliwości danego modelu sauny.

Przygotowanie twarzy do zabiegu obejmuje dokładne zmycie makijażu płynem micelarnym lub mleczkiem kosmetycznym. Do zbiorniczka sauny wlewa się odpowiednią ilość płynu (zwykle kilkanaście, kilkadziesiąt mililitrów). Następnie można uruchomić urządzenie, które po około 2 minutach zaczyna emitować ciągły strumień pary.

Sam zabieg trwa od 5 do 15 minut. Czas i częstość zabiegów (nie powinno być ich więcej niż 2–3 w tygodniu) powinno się dostosować do typu skóry i indywidualnej reakcji na ciepłą parę wodną.

Jeśli celem jest leczenie chorób dróg oddechowych, zaleca się głębokie i powolne oddychanie przez nos i usta, by zapewnić maksymalne nawilżenie jamy nosowej, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli. Zabieg wpływa też pozytywnie na stan zatok przynosowych.

Użycie sauny w celach kosmetycznych powinno doprowadzić do równomiernego nawilżenia i nagrzania całej twarzy. Jeśli wysoka temperatura zacznie powodować dyskomfort, trzeba odsunąć od twarzy maseczkę lub dyszę parową urządzenia.

Skórę przygotowaną za pomocą sauny do twarzy można poddać masażowi, peelingowi albo nałożyć na nią maseczkę odżywiającą lub oczyszczającą. Po zakończeniu tych czynności należy w twarz wklepać krem nawilżający oraz odczekać kilka, a najlepiej kilkanaście godzin z wykonaniem makijażu.

Sauna parowa a jonowa

Sauna jonowa na twarz to odmiana zabiegu parowego. Zgodnie z zapewnieniami producentów wskutek specjalnego przygotowania pary jej cząstki są mniejsze i gromadzą się na nich ujemne ładunki elektryczne. Osiągany dzięki temu efekt ma obejmować głębsze nawilżenie skóry i intensywniejsze pobudzenie krążenia.

Korzyści ze stosowania sauny na twarz

Podstawowymi korzyściami z regularnego stosowania parowej lub jonowej sauny na twarz są nawilżenie oraz poprawa krążenia i metabolizmu skóry. Taka poprawa ogólnego stanu cery wiąże się z pozytywnym efektem estetycznym. Stosowanie do zabiegów ziół oraz uzupełnianie seansów parowych lub jonowych zabiegami kosmetycznymi nadaje twarzy zdrowy, młody wygląd. Skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna – może dojść nawet do częściowego wygładzenia zmarszczek. Cera nabiera zdrowego kolorytu, usuwane są widoczne oznaki zmęczenia. Efekt stosowania sauny na twarz poprawa nie tylko estetykę twarzy, ale również samopoczucie osoby, która poddała się takiemu zabiegowi.

Sauna dla zdrowia. Zobacz wideo:

x-news 

Zobacz też:

Sauna fińska – jak działa i jakie korzyści przynosi dla organizmu?

Rytuał hammam – na czym polega ta technika pielęgnacji?

Sauna - gorąca terapia dla ducha i ciała

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie