Newsy

John Leonnon podpisał ten album dla swojego mordercy. "Double Fantasy" sprzedany z 450 tys. dolarów

Newsy

Aktualizacja:
Imagine, John Lennon, aukcja, za ile sprzedano płytę z autografem

Album "Double Fantasy", który John Lennon podpisała dla swojego zabójcy Marka D. Chapmana, został sprzedanyd na aukcji w Nowym Jorku za kwotę 450 tys. dolarów.

Album "Double Fantasy" Johna Leonna na aukcji

"Double Fantasy" był siódmym albumem solowym Johna Lennona i drugim wydanym z udziałem jego żony Yoko Ono. Jednocześnie był też ostatnim, który nagrał.

Internetową aukcję zorganizował dom aukcyjny Goldin Auctions w przededniu 40. rocznicy tragicznej śmierci legendarnego muzyka. Chociaż zainteresowanie było duże, nie znalazł się nikt, kto by przebił cenę 450 tys. dolarów. Dom aukcyjny reklamował album jako najbardziej cenny obiekt odnoszący się do historii Rock and Rolla. Goldin Auctions spodziewał się trzykrotnie wyższej sumy.

Śmierć Johna Lennona

John Lennon został zastrzelony 8 grudnia 1980 r. przez Marka Davida Chapmana, cierpiącego na zaburzenia psychiczne fana, gdy muzyk wracał ze studia nagrań. Champan, który kilka godzin wcześniej wziął autograf Johna Lennona, wystrzelił w jego stronę cztery razy, poważnie go raniąc. Artysta zmarł w drodze do szpitala. Po oddaniu strzałów Chapman wyrzucił album "Double Fantasy" do wielkiej donicy stojącej w pobliżu Dakota Apartments.

Na płycie, która była dowodem w sprawie przeciwko Chapmanowi, do dziś widnieją ślady policyjnej ewidencji. D

40. rocznica śmierci Johna Lennona

40. rocznica śmierci Johna Lennona, stała się okazją do przypomnienia sylwetki, filozofii życiowej i muzycznych dokonań artysty.

- To smutny dzień, ale zarazem pełen radości, jaką mój przyjaciel John dał światu – napisał Paul McCartney na Twitterze.

Żona Johna Lennona zamieściła na Twitterze fotografię zakrwawionego Johna Lennona, jaką zrobiła tuż po zamachu. Yoko Ono wyraziła nadzieję, że prawo dotyczące noszenia broni zostanie w USA zmienione.

Wystawiony na sprzedaż album należał wcześniej do prywatnego kolekcjonera, który chciał zachować anonimowość.

John Lennon i The Beatles

John Winston Ono Lennon ur. 9 października 1940 w Liverpoolu był brytyjskim muzykiem, kompozytorem, piosenkarzem i autor tekstów. Zanim zaczął karierę solową, był jednym z członków grupy The Beatles, działającej w latach 1960–1970. W skład zespołu oprócz Lennnona wchodzili Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr.

John Lennon - marzyciel i rewolucjonista. Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN:

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Aleksandra Pietrzak

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości