Newsy

Czy w czasie upałów powinniśmy się szczepić? Specjalista chorób zakaźnych wyjaśnia

Newsy

Projekt bez tytułu - 2021-06-17T065530.466_Easy-Resize.com.jpg

Przed nami fala upałów. Już od czwartku temperatura zbliżać się będzie do 30 st. C. Dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych odpowiada na pytanie nurtujące część osób, czy w takie dni powinniśmy również poddawać się szczepieniom. Przypomina również o nawodnieniu organizmu, co jest podstawą dobrego samopoczucia w czasie upałów.

Upały nie stanowią przeciwskazania do szczepienia przeciw COVID-19 bądź jego odwlekania – powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski. Dodał, że trzeba po prostu w gorące dni dbać o odpowiednie nawodnienie i po szczepieniu przez kilka dni unikać wysiłku.

Czy w czasie upałów powinniśmy się szczepić?

"Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka szczepionka przeciw COVID-19, którą przyjmiemy jak najszybciej" – podkreślił lekarz.

W ramach profilaktyki szczepiennej w okresie letnim dr Rajewski zalecił odpowiednie nawadnianie.

"Najlepiej pić wodę niegazowaną. Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić. Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego" – wyjaśnił specjalista chorób zakaźnych.

Czy można się opalać po szczepieniu?

Zdaniem dr Rajewskiego na 1-2 dni po szczepieniu warto także zrezygnować z kąpieli słonecznych.

"U niewielkiego procenta osób może wystąpić jakaś forma fotoreakcji. Warto więc zminimalizować takie ryzyko. Nie generujmy więc objawów, które może wywołać praca na słońcu, czy odwodnienie. Mogą się one nałożyć na odczyn poszczepienny. Nie sterujmy jednak szczepieniami, patrząc na prognozy pogody czy fakt, że zaraz będzie weekend. Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się źle czuć w sobotę lub niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc 2 czy 3 dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi" – podsumował ekspert.

Zobacz także:

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kto będzie jej potrzebował?

Opalanie po szczepionce przeciwko COVID-19. Dermatolog: "Polecałbym unikanie słońca"

Czy można zostać zwolnionym z kwarantanny, by przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19? Adwokat wyjaśnia

Obejrzyj również: Pytanie od widza - szczepienia dzieci w wieku 3 lat

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości