Newsy

107-letnie siostry uznane za najstarsze bliźnięta w historii

Newsy

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
guinnessworldrecords.com/PAP
Najstarsze bliźnięta w historii

Umeno Sumiyama i Koume Kodama zostały uznane za najstarsze bliźnięta jednojajowe. Japonki mają po 107 lat i zostały wpisane do Księgi Guinnessa. Siostry pobiły rekord innej pary bliźniąt o 125 dni.

Najstarsze bliźniaczki na świecie

Oświadczenie Księgi rekordów Guinnessa zbiegło się z obchodzonym 20 września w Japonii Dniem Szacunku dla Starszych. Umeno Sumiyama i Koume Kodama 1 września miały 107 lat i 300 dni, dzięki czemu pobiły poprzedni rekord ustanowiony przez siostry Kin Narita i Gin Kanie, które liczyły wówczas 107 lat i 175 dni - przekazała Księga rekordów Guinnessa.

Sumiyama i Kodama urodziły się na wyspie Shodoshima 5 listopada 1913 r. jako trzecie i czwarte z jedenaściorga dzieci. Po zakończeniu szkoły podstawowej siostry zostały rozdzielone. Koume opuściła wyspę, by pomagać wujkowi. Ze względu na dzielące bliźniaczki 300 km, rzadko się widywały. Spotykały się głównie podczas rodzinnych uroczystości takich jak śluby czy pogrzeby. Zmieniło się to, gdy skończyły 70 lat. Po osiągnięciu tego wieku zaczęły razem pielgrzymować. Obecnie Umeno i Koume mieszkają w różnych domach opieki, obie są bardzo towarzyskie i pozytywnie nastawione do życia.

Z powodu restrykcji związanych z pandemią COVID-19 certyfikaty Księgi rekordów Guinnessa zostały przesłane drogą elektroniczną. Według personelu domów opieki Umeno płakała, gdy tylko zobaczyła dokument, natomiast Koume, której pamięć nie jest już tak dobra, jak kiedyś, niestety nie mogła w pełni pojąć znaczenia certyfikatu. Ale, jak przekonuje jej rodzina, kobieta przez lata często mówiła, że razem z siostrą chcą być w Księdze rekordów Guinnessa.

Japonia. Dzień Szacunku dla Starszych

Z oświadczenia rządu japońskiego z okazji Dnia Szacunku dla Starszych wynika, że w Japonii 29,1 proc. populacji ma co najmniej 65 lat. Osób powyżej 90. roku życia jest tam ponad 25,9 mln, z czego 86,5 tys. to stulatkowie, co stanowi światowy rekord. Japonia ma najstarsze na świecie społeczeństwo, a według tamtejszych demografów liczba seniorów w kraju będzie się stale zwiększać.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kaskader przeleciał przez dwa tunele samolotem. Ustanowił rekord Guinnessa

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Źródło: guinnessworldrecords.com/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Absodels/Getty Images

Pozostałe wiadomości