Koronawirus

Jakie prawa przysługują ozdrowieńcom, a jakie osobom, które mają przeciwciała koronawirusa? Odpowiada adwokat Eliza Kuna

Koronawirus

Aktualizacja:

Tematy dotyczące koronawirusa wciąż rodzą w naszych głowach wiele nowych pytań. Czy wyniki badań na przeciwciała sugerujące przebycie COVID-19 oznaczają takie same prawa, jak dla ozdrowieńców? Sprawdź, co mówi na ten temat adwokat Eliza Kuna.

Koronawirus – kim są ozdrowieńcy

Podczas, gdy jedni mają już to za sobą, inni właśnie chorują. Koronawirus wciąż nie ustaje, a my zastanawiamy się, czy być może nie przechodziliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sposobem na odkrycie prawdy jest wykonanie badań na obecność przeciwciał koronawirusa. Co w przypadku, gdy nasza teza się potwierdzi? Czy przysługuje nam takie samo prawo jak ozdrowieńcom, u których choroba zdiagnozowana była w trakcie jej przebywania?

- Na stronie Ministerstwa Zdrowia ozdrowieńcy to także osoby, które dowiedziały się o tym, że przechorowały COVID-19 z testu na przeciwciała - wyjaśniała Eliza Kuna w Dzień Dobry TVN, odpowiadając na pytanie od naszego widza.

Prawa ozdrowieńców

Adwokat przyznała jednak, że nie wszystkie prawa przysługują na równi w obu przypadkach. Jak się okazuje, z kwarantanny turystycznej zwolnione są tylko osoby, które chorobę miały stwierdzoną w czasie jej przebiegu.

Jeżeli taka osoba była skierowana na izolacje domową bądź hospitalizację, może korzystać z preferencji z rozporządzenia. Jeśli zaś dowiaduje się o przechorowaniu z testu na przeciwciała, niestety nie jest objęta tymi udogodnieniami

- powiedziała prawniczka.

Jeśli nurtują was jeszcze jakieś pytania dotyczące koronawirusa, możecie śmiało zadawać je poprzez formularz zamieszony na stronie. Nasi specjaliści dołożą wszelkich starań, by rzetelnie i jasno wytłumaczyć wszelkie zagadnienia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Brazylijska odmiana koronawirusa dotarła do Polski. Minister zdrowia potwierdził trzy pierwsze przypadki

Indyjski wariant koronawirusa w Polsce. "Mamy w tej chwili do czynienia z jednym rozproszonym ogniskiem"

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Wielka Brytania przygotowuje się na jesienną falę koronawirusa

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości