Gwiazdy

Premiera filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". "Zastanawialiśmy się, czy dobrze, że to w ogóle robimy"

Gwiazdy

Aktualizacja:

W czwartek 10 września odbyła się oficjalna premiera jednego z głośniejszych polskich filmów tego roku. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka w kinach dostępny będzie od 18 września. Sandra Hajduk zapytała twórców produkcji o kulisy jej powstawania.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" – rola Piotra Trojana

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to film, do którego scenariusz napisało samo życie. Przedstawia on przejmującą historię Tomasza Komendy niesłusznie oskarżonego za gwałt i zabójstwo. Mężczyzna został skazany na 25 lat więzienia. Wyszedł po 18 latach, gdy okazało się, że nie ma nic wspólnego ze zbrodniami. Został uniewinniony przez sąd.

W Tomasza Komendę, który został pokrzywdzony przez wymiar sprawiedliwości, wcielił się Piotr Trojan. Razem z nim, reżyserem produkcji i pozostałą obsadą spotkała się na oficjalnej premierze nasza reporterka Sandra Hajduk. Aktor nie ukrywał, że niezmiernie ucieszył się z tego, że otrzymał tę rolę, choć bał się, czy podoła temu wyzwaniu. Opowiedział też o swoim spotkaniu z Komendą.

To był bardzo wzruszający moment. Było to u Tomka w mieszkaniu. Ja byłem przerażony tym spotkaniem. Trzęsły mi się nogi. Wtedy powiedziałem: "Tomek, ja zrobię wszystko, zrobię to najlepiej, jak potrafię"

- przyznał Piotr Trojan.

Stworzona przez niego kreacja spodobała się Janowi Fryczowi wcielającemu się w filmie w postać "Starego".

Ja już jestem w tym wieku, że przyjemnością patrzę, jak fantastycznie czasem pojawia się ktoś, kto jest interesujący, myślący, a przede wszystkim gotowy do tego, co jest najważniejsze w aktorstwie – do obnażenia się. Zaimponował mi Piotr tym właśnie, do jakiego stopnia potrafił pokazać te ludzką twarz

- powiedział.

Obsada aktorska i twórca filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

W obsadzie aktorskiej filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" obok Piotra Trojana i Jana Frycza pojawia się Agata Kulesza. Aktorka odgrywa w postać Teresy Klemańskiej. Co powiedziała Sandrze Hajduk o swojej bohaterce?

To jest osoba, której należy się wielki hołd, bo pani Teresa znalazła się w strasznej sytuacji, beznadziejnej w mojej ocenie, a jednak nie zwątpiła w swoje dziecko, mimo tego, że była wyzywana na ulicy. Była na każdym widzeniu, kiedy mogła tylko z Tomkiem się zobaczyć, dawała mu wiele wsparcie. Ona też mi sporo rzeczy opowiedziała. Jest niezwykle silną kobietą

- mówiła.

Rolę Katarzyny Korejwo w filmie odegrała Magdalena Różczka.

Każdego dnia zastanawialiśmy się, czy dobrze, że to w ogóle robimy, czy dobrze my to zrobimy. (…) To były emocje i są do teraz

- przyznała.

Z pewności dostarczyła ich również wizyta na planie rodziny Tomasza Komendy.

Wiem, ze to było zarówno dla ekipy, jak i dla naszych aktorów niesłychanie emocjonujące i wzruszające spotkanie

- wspomniał Jan Holoubek, reżyser.

Doświadczenie Tomka Komendy przedstawione w filmie

Bez wątpienia "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" traktuje o pewnej słabości systemu i emocjach. Grająca w nim Agata Kulesza nie ukrywała, że lepiej by było, gdy do takiej sytuacji jak ta - nigdy nie doszło.

Wolałabym, żeby mogli spokojnie żyć i w swojej miłości się rozwijać, mieć swoje życie. Jest to film, oczywiście, o sile i wielkiej potędze miłości, a ja bym wolała, żeby oni tej lekcji nie przerabiali, więc mam nadzieję, że ten film będzie też jakimś początkiem do jakiejś dyskusji i zastanowienia, dlaczego system nie działa

- stwierdziła aktorka.

Produkcja „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka i z Piotrem Trojanem w roli głównej w kinach od 18 września.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Radosław Majdan przygotował wzruszającą niespodziankę z okazji rocznicy ślubu. Małgorzata: "Siedzę i płaczę"

Krzysztof Jackowski ma o 19 lat młodszą żonę: "Miałem z tego powodu kompleksy i to bardzo duże"

Krzysztof Kowalewski już tak nie wygląda. 83-letni aktor przeszedł metamorfozę i drastycznie schudł

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Mateusz Jarosławski

Pozostałe wiadomości