W najbliższych dniach chłodzenie może pojawić się dwukrotnie. Jaka będzie pogoda na zimnych ogrodników?

Rośliny pokryte szronem
W najbliższych dniach chłodzenie może pojawić się dwukrotnie. Jaka będzie pogoda na zimnych ogrodników?
Źródło: Jacky Parker Photography/Getty Images
Początek maja przywitał nas pogodną i wakacyjną aurą, jednak już od poniedziałku temperatury zaczęły spadać. W nocy znów pojawiają się przymrozki. W najbliższych tygodniach dwukrotnie doświadczymy fali chłodu, można więc powiedzieć, że zimni ogrodnicy, jak i zimna Zośka, przyjdą na czas. A może nawet pojawią się dwukrotnie?

Nadchodzi zmiana pogody

W Polsce w ostatnich dniach temperatury były wysokie, a pogoda jak w wakacje. Jednak nie wszędzie w Europie było podobnie i zaczęło się to zmieniać również u nas w kraju. Na zachodzie Europy - w Niemczech i Francji, pojawiły się już ulewne deszcze i burze, które napłynęły w ostatnich dniach do Polski.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Meteorologia i zjawiska pogodowe

Nadciaga cyklon Ulf
Źródło: x-news
Nadciąga cyklon Ulf
Nadciąga cyklon Ulf
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Dziś Światowy Dzień Meteorologii
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym
Nocny dyżur w obserwatorium meteorologicznym

W maju pojawia się zjawisko nazywane przez ogrodników Zimną Zośką lub zimnymi ogrodnikami. W najbliższych prognozach możliwe są dwie fale chłodu, które zaowocują przygruntowymi przymrozkami. Pierwszych należy spodziewać się między 8 a 9 maja, a drugich na 12-15 maja. 

Pierwsza fala chłodu w maju

Ochłodzenie nadejdzie już w środę i spadek temperatury będzie można obserwować zarówno w dzień, jak i w nocy. Możliwe, że przygruntowe przymrozki będzie można zaobserwować na wschodzie Polski w nocy ze środy na czwartek. Do polski zimne masy powietrza z dalekiej północy, znad Oceanu Arktycznego, wtłaczają cyklony szerokości umiarkowanych, które przemieszczają się nad północną Europą.

Pierwsza falę mrozu przyniesie niż Gulla z centrum nad zachodnią Rosją, przemieszczającym się w stronę Morza Bartensa. W efekcie zacznie napływać powietrze arktyczne, chociaż nie będzie to intensywny i mocny przymrozek. Muśnięcie chłody czeka nas między 8 a 9 maja. Wtedy należy spodziewać się przymrozków, temperatury przy gruncie mogą spaść poniżej 0. Dotyczy to przede wszystkim: pomorza, Kaszub, Warmii, Mazur, Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny.

Prognoza pogody na Zimną Zośkę i Zimnych Ogrodników 2024

Po 9 maja ponownie na chwilę zrobi się cieplej, jednak nie na długo.

- Niżowy wir powietrza Gulla osiąść ma na dłużej nad północno-zachodnią Rosją, a nad Skandynawią ulokować wyż. Cyklon i antycyklon przybiorą malownicze owalne kształty i uformują równie kształtną zatokę chłodu od Arktyki po Karpaty - podaje synoptyk Arleta Unton-Pyziołek dla TVN Meteo.

Ochłodzenia należy spodziewać się zwłaszcza w górach, gdzie temperatury mogą spaść do nawet 5 stopni poniżej 0. Lokalnie możliwe także przygruntowe przymrozki i niskie temperatury zwłaszcza na Podlasiu.

- Wiele wskazuje na to, że nadchodzi klasyczna, podręcznikowa wręcz, cyrkulacja powietrza, która umożliwia wystąpienie zimnych ogrodników z ostatnim porannym zimnem na świętą Zofię, czyli 15 maja - dodaje synoptyk.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości