Przed nami niecodzienne zjawisko - szczyt Eta Akwarydów. To rój meteorów związanych z kometą Halleya. Spadające gwiazdy będzie można zaobserwować także w Polsce. Zdaniem astronomów, tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku. Kiedy warto spojrzeć w niebo?
Deszcz meteorów Eta Akwarydy
Rój meteorów eta Akwarydy, związany ze słynną kometą Halleya, jest aktywny od kwietnia. Jak czytamy na tvnmeteo.pl, meteory poruszają się bardzo szybko, 66 kilometrów na sekundę i mogą osiągnąć nawet liczbę 50 na godzinę. Zazwyczaj to niezwykłe zjawisko jest widoczne przez cały maj - w tym roku jego maksimum przypadnie 5 maja (niedziela). Będzie je można podziwiać także w naszym kraju. Jak obserwować eta Akwarydy?
Noc spadających gwiazd
Eta Akwarydy najwygodniej obserwuje się na półkuli południowej, m.in. w Australii. Na północnej półkuli oglądanie jest utrudnione, bo radiant, czyli punkt, z którego zdają się "wylatywać" meteory, wschodzi dopiero nad ranem, gdy niebo zaczyna się rozjaśniać. W takich okolicznościach widać tylko te, które są najjaśniejsze.
Według astronomów w tym roku deszcz eta Akwarydów może być wyjątkowo spektakularny. Wyliczyli, że prawdopodobnie spadających gwiazd będzie więcej niż zazwyczaj. Zdaniem naukowców tegoroczny deszcz może być najsilniejszy w XXI wieku. Dodatkowo podziwianie spektaklu na niebie ułatwi Księżyc, który zbliża się do nowiu.
Jak obserwować eta Akwarydy na północ od równika? Najlepiej tuż przed świtem, gdy jeszcze nie będzie zbyt jasno. Warto wybrać się tam, gdzie nie ma miejskich świateł. Oglądanie zjawiska mogą jednak utrudniać chmury.
Więcej informacjo na tvnmeteo.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czerwone alerty w niemal całym kraju. Tam nie wchodź pod żadnym pozorem
- Bushcraftowy sposób na komary. Dzięki niemu szybko pozbędziesz się niechcianych owadów
- Oparzenie w czasie grillowania. Natychmiast wezwij pogotowie, kiedy przypomina bransoletkę
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Revolu7ion93/Getty Images