Gwiazdy

Niezwykła książka o królowej Elżbiecie II. "To osoba, która stworzyła mit nowej Wielkiej Brytanii"

Gwiazdy

Autor:
Sabina
Zięba
Brytyjska królowa bez tajemnic

Kilka dni temu, bo 1 czerwca, do księgarń trafiła najnowsza publikacja Marka Rybarczyka, pt. "Elżbieta II. Ostatnia taka królowa". Premiera zbiegła się z obchodzonym w Wielkiej Brytanii Platynowym Jubileuszem Królowej, czyli 70. rocznicą jej panowania. W Dzień Dobry TVN pisarz opowiedział o swojej publikacji i o tym, jaka jest przyszłość monarchii.

Panowanie królowej Elżbiety II

W dniu narodzin Elżbieta była trzecia w kolejce do tronu, co w praktyce oznaczało, że nigdy monarchinią nie będzie. Los sprawił jednak, że została królową, choć wychowywano ją na księżniczkę. Wiadomo, że to jej o 4 lata młodsza siostra Małgorzata była oczkiem w głowie króla Jerzego VI, ale i tak to ojciec był dla niej wzorem. Finalnie, kiedy już wiadomo było, że zostanie królową, podczas swojej podróży w 1947 roku do mikrofonu przed zgromadzonym tłumem powiedziała: "Czy będę długo żyła czy nie, dedykuję swoje życie służbie narodowi".

- Miała 25 lat, kiedy wstąpiła na tron. Ona była tak popularna, jak Diana - ją nazywano "królową serc" wtedy. Nam się wydaje, że Diana była pierwszą "królową serc", ale nie - pierwszą królową serc była Elżbieta. Ona była tak nazywana przez media. Była wyjątkowo piękną kobietą. Kochał się w niej Paul McCartney, a Winston Churchill to na zabój zupełnie - była to ostatnia miłość jego życia. (...) (Królowa - przyp.red) to osoba, która stworzyła mit nowej Wielkiej Brytanii, która odbije się od tej biedy powojennej. Elżbieta stała się osobą, która potrafiła zjednoczyć ten naród - mówił Marek Rybarczyk w Dzień Dobry TVN.

"Elżbieta II. Ostatnia taka królowa"

Królowa Elżbieta II pozostaje rekordzistką - przetrwała 15. premierów oraz 7. papieży. Cieszy się popularnością i poparciem Brytyjczyków, choć przeżyła momenty kryzysowe. W 1992 roku jej dwaj synowie mieli problemy małżeńskie - książę Andrzej z Sarah, natomiast Karol z Dianą. Równocześnie rozwodziła się także jej córka, księżniczka Anna, a w Windsorze wybuchł pożar. Kilka lat później, gdy w wypadku zginęła księżna Diana, poparcie królowej drastycznie spadło. Dzięki znakomitym doradcom zdołała je jednak odbudować. Patrząc na jej historię, pisarz postanowił zatytułować książkę: "Elżbieta II. Ostatnia taka królowa". Dlaczego?

- "Ostatnia taka", bo po niej ustawiła się cala grupa gentelmanów. Pierwszy w kolejce do tronu jest Karol, drugi - William. Jedyną panią, która ma szansę zasiąść na tronie jest córka Kate. (...)Tak naprawdę nie będzie kobiety na tronie, ale główny argument i główna rzecz, która stoi za tym tytułem, to jest to, że była i jest to osoba wyjątkowa na tronie, która zasiada na nim przez te 70 lat, od 1952 roku - tłumaczył Marek Rybarczyk w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości