Królowa Elżbieta II o księciu Filipie po raz pierwszy od jego śmierci: "Mieliśmy wiele szczęśliwych wspomnień"

Królowa Elżbieta II, książę Filip
Królowa Elżbieta II, książę Filip
Źródło: cover video/x-news
Po sześciu miesiącach od śmierci księcia Filipa, królowa Elżbieta II po raz pierwszy wspomniała o nim publicznie. Władczyni Wielkiej Brytanii mówiła o byłym mężu podczas ceremonii otwarcia sesji szkockiego parlamentu. Co dokładnie powiedziała?

Związek królowej Elżbiety II i księcia Filipa

Takie relacje, jak królowej Elżbiety II oraz księcia Filipa są dziś rzadkością. Królewska para tworzyła związek aż przez 74 lata. Pobrali się, kiedy ona miała 21 lat, a on - 26. To była miłość od pierwszego wejrzenia i choć wybranek przyszłej królowej początkowo nie przypadł jej ojcu do gustu, uparcie postawiła na swoim. Wielokrotnie mówiło się o kryzysach w ich związku, jednak oni nigdy nie dali nic po sobie poznać. Byli razem do ostatnich dni księcia Filipa, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku, na kilka tygodni przed swoimi 100. urodzinami.

- Filip był postacią bardziej chłodną niż królowa, mniej znaną, natomiast był dla niej opoką. Należy podkreślić też, że był dla niej człowiekiem, który sprawił jej wielu kłopotów, bo ich małżeństwo nie zawsze było szczęśliwe. Był oskarżany o zdrady, ale jednocześnie był człowiekiem, na którego ona mogła liczyć, który mógł jej szczerze doradzić i który był jej kompanem życiowym w tym jednak bardzo samotnym życiu, bo życie monarchy jest samotną egzystencją - mówił były dziennikarz BBC, Marek Rybarczyk, autor książki "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów" w wywiadzie dla "Super Expressu".

Królowa Elżbieta II o księciu Filipie

Przez pół roku od jego śmierci królowa Elżbieta II milczała na temat swojego małżonka. Teraz po raz pierwszy go wspomniała publicznie. Monarchini (która jak co roku spędza lato i wczesną jesień na zamku w Balmoral w Szkocji), przybyła w sobotę 2 października do szkockiego parlamentu w towarzystwie następcy tronu, księcia Karola i jego żony, księżnej Kamili. Wspólnie uczestniczyli w otwarciu szóstej sesji parlamentu. Królowej po raz pierwszy podczas tej uroczystości nie towarzyszył mąż.

 - Mówiłam już wcześniej o moim głębokim i trwałym przywiązaniu do tego wspaniałego kraju i o wielu szczęśliwych wspomnieniach, jakie książę Filip i ja zawsze zachowaliśmy z naszego pobytu tutaj. Często mówi się, że to ludzie tworzą miejsce i niewiele jest terenów, w których to stwierdzenie jest bardziej prawdziwe niż w Szkocji, jak widzieliśmy w ostatnich czasach - powiedziała królowa Elżbieta II.

W trakcie swojej przemowy królowa pogratulowała parlamentowi możliwości bezpiecznego otwarcia w "bardzo wymagającym okresie". Elżbieta II oddała również hołd ludziom, którzy wnieśli "nadzwyczajny wkład" podczas epidemii i zwróciła uwagę na "niezliczone przykłady odporności i dobrej woli", które odmieniły życie innych. 

- W momencie, gdy wszyscy wychodzimy z niekorzystnych i niepewnych czasów, okazje takie jak ta dzisiejsza, dają szansę na nadzieję i optymizm. Otwarcie tej nowej sesji rzeczywiście przynosi poczucie początku i odnowy - mówiła Elżbieta II.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Królowa Elżbieta II nie pozwoliła Meghan i Harry’emu korzystać z nazwy Sussex Royal

Źródło: x-news

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: cover video/x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości