Książę Filip

  Książę Filip

  Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 r. w wieku 99 lat. Ze względu na pandemię uroczystości pogrzebowe musiały odbyć się w reżimie sanitarnym. W kaplicy św. Jerzego zebrała się tylko najbliższa rodzina zmarłego. Uchwycone wówczas zdjęcie owdowiałej królowej chwyta za serce - przy boku żegnającej męża królowej Elżbiety II nie ma nikogo.

  Śmierć księcia Filipa poruszyła cały świat. Tysiące londyńczyków przychodzą pod pałac Buckingham oddać hołd najdłużej żyjącemu małżonkowi monarchy w historii całej brytyjskiej rodziny królewskiej. Męża królowej Elżbiety II żegnają nie tylko Brytyjczycy, ale także Kanadyjczycy - ich kraj był bardzo bliski sercu Filipa.

  99-letni książę Filip zmarł 9 kwietnia, na dwa miesiące przed swoimi urodzinami. Informację o odejściu męża Elżbiety II przekazał Pałac Buckingham. W światowych mediach można już przeczytać o pierwszych reakcjach na tę smutną wiadomość. Jak natomiast żegnają monarchę poddani? O nastrojach panujących teraz w Wielkiej Brytanii opowiedziała Anna Senkara, prosto spod bram królewskiej posiadłości.

  Był najdłużej sprawującym urząd księcia - małżonka człowiekiem w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II wielokrotnie podkreślała, że jego zasługi dla kraju są nieocenione. Swoją żonę poznał mając zaledwie 18 lat, a poślubił 8 lat później. Przez 73 lata doczekali się 4 dzieci, 8 wnucząt i 10 prawnuków. Kim był jeden z najważniejszych członków monarchii Windsorów?

  Książę Filip jest w szpitalu. Trafił tam po tym, jak się źle poczuł - informuje Pałac Buckingham. W 2017 r. mąż Elżbiety II zrezygnował z pełnienia funkcji królewskich. Nieoficjalnie mówi się, że powodem tej decyzji były właśnie problemy zdrowotne 99-letniego obecnie monarchy.

  "I znów księżniczka Anna spadła z konia..." - śpiewała kiedyś Ewa Bem. Jedyna córka królowej Elżbiety II i księcia Filipa skończyła właśnie 70 lat. Niestety, urodzinowe obchody będą skromne. Huczną ceremonię uniemożliwiła pandemia koronawirusa.