Królowa Elżbieta świętuje 73. rocznicę ślubu. Jeden szczegół jej garderoby nawiązuje do miesiąca miodowego

Królowa Elżbieta II, książę Filip
Królowa Elżbieta II, książę Filip
Źródło: cover video/x-news
Historia ich miłości wzbudza zainteresowanie na całym świecie. Elżbieta II i książę Filip świętują właśnie 73. rocznicę ślubu. Na okolicznościowym zdjęciu królowa i jej małżonek podziwiają rocznicową kartkę od swoich prawnuków. Uwagę przykuwa również drobny, ale symboliczny element w stroju monarchini.

Królowa Elżbieta II i książę Filip - rocznica ślubu

Z okazji 73. rocznicy ślubu Pałac Buckingham opublikował najnowszy portret królewskiej pary. Tegoroczne obchody były, jak można się spodziewać, dyskretnym wydarzeniem. Zdjęcie zostało zrobione w zamku Windsor, gdzie monarchini spędziła większość tego roku ze względu na epidemię koronawirusa.

Na fotografii widać 94-letnią Elżbietę II i 99-letniego Filipa, którzy podziwiają rocznicową kartkę od swoich prawnuków - księcia Jerzego, księżniczki Charlotty i księcia Ludwika. Na pobliskim stoliku można dostrzec także więcej pocztówek i listów od fanów oraz poddanych, które teraz zdobią Pokój Oak w zamku Windsor.

Sporą uwagę mediów przyciągnęła stylizacja królowej. Ubrana jest ona w bladoniebieską suknię z podwójnej wełny krepy autorstwa królewskiego projektanta, Stewarta Parvina. Do kreacji Elżbieta II dobrała klasyczne perły oraz broszkę z chryzantemą. To właśnie ten ostatni element wywołał wiele komentarzy. Spektakularny szafirowo-diamentowy dodatek, władczyni nosiła już podczas swojego miesiąca miodowego w Broadlands w Hampshire ponad siedem dekad temu . Wówczas zakochani spędzali dnie na polowaniu na jelenie w posiadłości należącej do wuja księcia Edynburga, lorda Mountbattena.

Królowa już wielokrotnie pozowała do fotografii z ową broszką. Miała ją na sobie w 2006 roku podczas wykonywania oficjalnych portretów z okazji 60-lecia małżeństwa. Wcześniej pokazywała się w niej także w 1950 roku, gdy świętowała narodziny księżniczki Anny czy podczas wizyty w Malezji w 1989 roku. Przyjmuje się, że biżuterię otrzymała już w 1946 roku, kiedy zwodowała tankowiec o imieniu "Brytyjska Księżniczka" .

Uroczysty ślub królowej

Elżbieta II i Filip pobrali się w Opactwie Westminsterskim 20 listopada 1947 roku. Królowa miała wówczas zaledwie 21 lat, a książę 26. Choć martwiono się, że przyszła władczyni jest zbyt młoda, uparcie postawiła na swoim.

W tym czasie Wielka Brytania zmagała się z kryzysem, dlatego książę Filip chciał, żeby ceremonia odbyła się bez przepychu.

Wśród robotników panuje powszechne przekonanie, że nie byłoby w porządku wydanie dużych sum na ten ślub, kiedy prosimy tychże robotników, żeby oszczędzali nawet na najbardziej niezbędnych rzeczach

- ubolewała wówczas posłanka Mabel Ridealgh.

Okazało się jednak, że Brytyjczycy pragnęli wielkiego wydarzenia, by móc w końcu coś świętować i się bawić. Ceremonia nabrała rangi ogólnokrajowego wydarzenia, była transmitowana przez radio i rejestrowana przez kamery. Na uroczystość zamówiono dwanaście gigantycznych tortów.

Królowa Elżbieta II pokazała się w sukni zaprojektowanej przez jej ówczesnego ulubionego projektanta, Normana Hartnella. Kreacja była niezwykłym połączeniem jedwabiu i tiulu w kolorze kości słoniowej, kryształowych kaczanów kukurydzy, haftowanych gwiazd i kwiatów pomarańczy. Wymagała naszycia dziesięciu tysięcy drobnych perełek.

Prezenty, jedzenie i suknia symbolizowały wówczas nie tylko ślub czy powracający splendor monarchii, ale to wszystko, czego Brytyjczycy pragnęli dla siebie, a jeszcze nie mogli sobie na to pozwolić.

Minęło 67 lat od koronacji królowej Elżbiety II. Miała wtedy jedynie 27 lat. Zobacz wideo z archiwalnymi zdjęciami:

x-news

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: cover video/x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?